Dekoracje

Motto: Stworzyć jasny i radosny dom

Dom to miejsce, w którym dzieci (zwłaszcza w pierwszych latach) spędzają dużą część swojego życia. Jego wystrój stanowi istotny element otoczenia. Otoczenie to wpływa na wychowanie, czyli kształtowanie woli, nawyków, obyczajów, nastawienia do świata, gustów. Dzieci chłoną atmosferę najbliższego otoczenia, w której wzrastają. Zarówno elementy niematerialne, jak i materialne tworzą swoistą kulturę rodzinną.

Istotnym elementem materialnym tej kultury jest sposób urządzenia domu (lub mieszkania), pokoju dziecięcego, salonu (w którym spotykają się wszyscy członkowie rodziny), kuchni, jadalni. Obecność jadalni lub przynajmniej stołu umożliwia spotkanie rodzinne przy wspólnym stole.

To, czy mieszkanie jest urządzone w sposób klasyczny, czy nowoczesny, tworzy punkt odniesienia dla przyszłych gustów młodego pokolenia. Nieświadomie przekazujemy maluchom nasze własne priorytety, komunikaty werbalne i niewerbalne (częstokroć wymowniejsze od tych poprzednich). Czy tego chcemy, czy nie: jesteśmy wzorem dla naszych dzieci. Dekoracja wnętrza jest swoistym komunikatem wobec domowników i gości. W tworzeniu kultury domu szczególne zadanie należy do kobiet (ze względu na ich wrażliwość, również w kwestiach estetyki). Prowadzenie domu jest najczęściej pasją kobiet.

Elegancja w rękach przyszłego pokolenia .

Starajmy się tworzyć własny styl. Dom z dziećmi nie musi być pełen przypadkowo zgromadzonych "gadżetów". Od małego możemy uczyć nasze dzieci wybierać to, co piękne i rezygnować z tandetnych zachcianek, na rzecz bardziej wyszukanych i starannie dobranych elementów wystroju. Ważne jest, żeby wystrój uwzględniał potrzeby dostosowane do wieku i temperamentu dziecka, jego płci oraz indywidualnych zaineresowań (najlepiej - w myśl dobrego wychowania - dyskretnie pokierowanych przez dorosłych, zaufanych wychowawców - nie może tu zabraknąć wnikliwego zainteresowania rodziców). Oto przykładowa porada zaczerpnięta z literatury, godna polecenia dla rodziców przedszkolaków:

"Zadbajmy o piękno otoczenia, w którym dziecko przebywa na codzień: odpowiednie, ciepłe kolory w pokoju, ład, harmonię."*

*Beata Nadolna "O wychowaniu przedszkolaka". Wyd. Św. Wojciech. Poznań 2009

Autor: Renata

Strona główna