Kartki i szopki na Boże Narodzenie

Motto: "A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę (Łk 2,12)".

Najbardziej wyszukane karnety z życzeniami na Boże Narodzenie przedstawiają choinkę, stroiki, bombki, zimowe pejzaże. Inny nieodzowny motyw świąt to prezenty, bałwanki, świeczki. Tymczasem pasterz Kościoła Katolickiego - papież Benedykt XVI - najwyższy autorytet w temacie Bożego Narodzenia, zachęca do tego, żeby kochać Jezusa. Nawiązując do autentycznego przeżycia Bożego Narodzenia, proponuje aby w chrześcijańskim domu była figura Dzieciątka Jezus. Stajenka, szopka lub grota przedstawiająca Małego Jezusa, Maryję i Świętego Józefa, przybliża nas do scen Bożego Narodzenia rodem z Ewangelii.

Jakby dla przeciwwagi, katalogi prezentów świątecznych, sugerując nowe mody, stawiają wśród swoich propozycji, obok ozdób choinkowych, łańcuchów, węży świetlnych, światełek choinkowych inne symbole. Przy czym pojemność pojęcia: "inne" zwiększyła się np. o kule z bukszpanu dla spragnionych wiosny i akcentów wielkanocnych w środku zimy. Kartki i karnety z życzeniami Bożonarodzeniowymi, stają się coraz częściej manifestacją tolerancji, pluralizmu lub oznaką "taktownej ostrożności". Często nawet do prywatnych skrzynek pocztowych przychodzą ekskluzywne karnety z instytucji takich jak np. prywatne gabinety dentystyczne, będące w gruncie rzeczy elegancką formą reklamy nadawców. Miło jest dostać taką kartkę, jednak nie o to chodzi w Bożym Narodzeniu.

Symbole Bożego Narodzenia, takie jak szopka i kartki ze Świętą Rodziną, niosą prawdziwe przesłanie Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie bez Dzieciątka Jezus to za mało... Kupić, dać, przyjąć prezenty, zjeść dobrze, spotkać się: to za mało... Dzieci najbardziej czekają na prezenty, dużo prezentów, wymarzone lub niespodziewane prezenty, ale takie, które "dorastają" do ich pragnień (czasem wygórowanych przez intensywne reklamy). Symbole prezentów: skarpety, mikołaje - otaczają dzieci i dorosłych. W każdym z nas próbują ożywić dziecko. Czy jednak w Bożym Narodzeniu chodzi o takie dziecko, które pragnie mieć to, o czym marzy? O jakie dziecko chodzi?

Ewangelia mówi nam wyraźnie o najważniejszym znaku Bożego Narodzenia: "A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie (Łk 2,12)". Wszechmogący Bóg, rodząc się w stajence, pokazuje (paradoksalnie dla współczesnych czasów konsumpcji) głębokie znaczenie ubóstwa. Jego ubóstwo "z wyboru" podkreśla znaczenie wyrzeczenia się dóbr materialnych z miłości, mogącego również oznaczać oderwanie się od tego co się posiada, bez całkowitej rezygnacji z tego. Chodzi o zmianę podejścia do "rzeczy" na rzecz priorytetu "ludzi". Ukazuje znaczenie uzależnienia się od innych ludzi, żeby dać im szansę, żeby być dla nich wyzwaniem do otwarcia się na Miłość. Każde dziecko, które pojawia się na świecie, jest dla swoich rodziców wyzwaniem żeby mogli oni dojrzewać, kochać i wychodzić z siebie, właśnie przez to że jest: "ufne, wymagające, bezbronne". Takie jest niemowlę. Bóg zechciał przyjść do nas jako Niemowlę, aby nauczyć nas kochać, dając nam kredyt zaufania. Jak dobry szef, który dając kredyt zaufania, wymaga i daje szansę odpowiedzialnego działania.

Autor: Renata

Strona główna