Pasja prowadzenia domu

Motto: Stworzyć wokół siebie środowisko przytulne i kształtujące

"W codziennej pracy i trosce o to, aby wokół siebie stworzyć środowisko przytulne i kształtujące, kobieta wypełnia najważniejsze zadanie swej misji, osiągając w konsekwencji swoją doskonałość osobistą." ("Rozmowy z prałatem Escrivá"- Punkt 87)

Tworzenie domu rodzinnego to zadanie bardzo absorbujące. Wiele kobiet "wkłada serce" w prowadzenie swojego domu. Ten wielki entuzjazm można nazwać pasją i tak go nazwali twórcy jednego z kursów dotyczących administrowania domem.

Hasło: "pasja" w kontekście prac domowych można interpretować dwojako, w zależności od tego, czy nasze nastawienie jest negatywne, czy pozytywne:

Założenie: Prace domowe są po to, żeby stworzyć "przyjemną i kształtującą" atmosferę dla wszystkich członków rodziny.

Cel (misja): Stworzyć "przyjemną i kształtującą" atmosferę.

Przykładowe środki (obowiązki, z pomocą których osiągamy nasz cel):

Wszystkie niżej wymienione zadania trzeba traktować jako procesy, których pierwszym etapem jest przygotowanie. Żeby nie było niespodzianek, lepiej działać w sposób przemyślany, np. nie warto robić więcej prań, niż zmieści się na suszarce (nawet jeżeli akurat mamy "szalony zapał do tego żeby wszystko prać", nie wyłączając kocy i zdejmowanego pokrycia na sofę). Może to wydaje się oczywiste, ale czasami zapominamy, że "pranie" to proces szerszy, którego istotnym elementem jest rozwieszanie (musi być na to czas i odpowiednia ilość powierzchni do suszenia albo suszarka bębnowa, choć nie wszystko nadaje się do suszenia "na turbo"). W domu (tak, jak w pracy zawodowej) trzeba działać w sposób zorganizowany, czyli z głową.

Wiadomo, że trudno jest pogodzić wiele spraw (zwłaszcza tych ważnych i pilnych), ponieważ dysponujemy ograniczonymi środkami. Najbardziej ograniczonym środkiem jest czas. Jednak najczęściej to nie tylko presja czasu jest przyczyną konfliktowości w różnych sytuacjach. Trudniej jest zarządzać czasem, gdy nie mamy jasno określonych priorytetów lub gdy nasza hierarchia wartości jest nie do końca zgodna z celami i potrzebami innych domowników. Przyczyną konfliktowości może być:

Nie powinno się unikać delegowania zadań, czyli przydzielania niektórych prac poszczególnym członkom rodziny (nawet 2 - 3 letni maluch może wykonać proste polecenie, np. coś podać, otworzyć szafkę, czy lodówkę, z entuzjazmem i zacięciem potrafi odstawić krzesło). Jest to okazja do kształtowania w nich dobrych nawyków. Przy odrobinie cierpliwości i wyrozumiałości taka współpraca może odciążyć nas od nadmiaru obowiązków. Kilka sugestii, dotyczących pomocy w wykonaniu dzieci, można znaleźć na tych stronach.

Autor: Renata

Na podstawie Wrocławskiej edycji kursu pt. "Mój dom, moja pasja" Październik 2010 .

Strona główna