Pierwszaki w kuchni

Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni. Czują się wtedy potrzebne. Wykonują specjalne zadania, "tak, jak rodzice!". Wzrasta ich poczucie własnej wartości, zwłaszcza gdy są szczerze chwalone. Bardzo chętnie uczestniczą w pracach kuchennych. Traktują je jako świetną zabawę. W końcu panierowanie lub formowanie kotletów, kulanie klusek śląskich, czy lepienie pierogów, to nie to samo, co praca z plasteliną. Gorąco zachęcamy rodziców do pokonania niechęci do bałaganu, który jest efektem ubocznym dziecięcej pomocy. Dajmy im szansę samodzielności w kuchni. Wiadomo, że im mniejsze dziecko, tym więcej wymaga nadzoru podczas takiej współpracy. Jednak dziecko w wieku szkolnym (od około 8 lat) potrafi już ponosić odpowiedzialność za wykonanie pewnych zadań od początku do końca. Jest bardzo chętne do tego, żeby się uczyć, eksperymentować i poznawać świat w teorii i praktyce. Jeżeli będziemy mu powierzać małe projekty kuchenne, to nauczy się za nie odpowiadać. Nic tak nie pomaga w zdobywaniu dobrych cech, jak ćwiczenie ich.

Oto lista sukcesów w kuchni, które może osiągnąć już nawet pierwszoklasista:

Ważne jest, żeby dziecko kontrolowało czas, kiedy ma rozpocząć wykonywanie zadania oraz skończyło je w wymaganym terminie.

Poza kuchnią dziciom można zlecić prace związane z utrzymaniem czystości w domu. Jednak ważne jest, żeby dziecko nauczyć, że takie prace oraz robienie porządku nie robi się za karę, tylko z miłości do Pana Boga oraz innych domowników. Prace związane z utrzymaniem czystości, które można zlecić już pierwszakowi to:

Autor: Renata

Strona główna