Wrocławski Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2011 roku spod Wrocławskiej Katedry wyruszył wielobarwny i radosny pochód w kierunku Rynku. Celem marszu była Betlejemska stajenka z żywymi "figurami" Dzieciątka, Maryi i Józefa. Na scenie odbył się następnie koncert kolęd.

Największą atrakcją dla dzieci i dorosłych były... dwa osiodłane wielbłądy (!) z królami (wynajęte z Wrocławskiego ZOO) oraz piękny koń z Policji, ubrany w reprezentacyjny strój (występował wszak w roli "pojazdu" jednego z trzech króli). Obok tej, iście królewskiej asysty, pojawił się nawet sam król Herod. Można go było oglądać, zatrzymując się przy scenie na placu przy Kościele NMP na Piasku. Herod wraz z żołnierzem i jednym z "uczonych w piśmie" dotarł również na Rynek... Na szczęście w pokojowych zamiarach, aby pokłonić się Dzieciątku i wspólnie śpiewać Kolędy.

Jak przystało na uliczne Jasełka, w radosnym przemarszu uczestniczyli również przebierańcy wmieszani w tłum. Były to duże i średnie piękne anioły oraz małe wesołe aniołeczki tuptające na własnych nóżkach lub niesione przez "anielice".

Dla kontrastu nie zabrakło niespodziewanych towarzyszy podróży: ciężkich i czarnych diabłów umorusanych sadzą, którzy wyglądali... niepokojąco... według niektórych nawet: strasznie. Na szczęście uśmiechali się serdecznie, bo spod czarnych kosmatych kubraków biły im gorące serca. Największym paradoksem było to, że niektórzy z nich byli mężami anielic.

Wszystkie jednak paradoksy wyjaśnia fakt, że ten barwny happening został zorganizowany przez rodziny i jest zachętą do wspólnej zabawy i integracji rodziców, dzieci, babć, dziadków i całych rodzin.

Królewskim orszakom, przebierańcom i mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska w dyskretny sposób towarzyszył biskup wrocławski Andrzej Siemieniewski. Honorowym patronatem objął Orszak metropolita wrocławski Marian arcybiskup Gołębiewski. Honorowy patronat nad Orszakiem objęli także: Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Organizatorami Wrocławskiego Orszaku jest Stowarzyszenie na rzecz Edukacji i Rodziny "Nurt" oraz Punkt Przedszkolny "Zdrój". Podobny Orszak, w tym roku już po raz trzeci, przechodził ulicami Warszawy. Pierwotny pomysł i realizacja pierwszych dwóch Orszaków to głównie dzieło rodziców ze szkoły "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie Sternik.

Wśród współpracowników organizatorów nie dało się nie zauważyć innych prężnych środowisk młodzieżowych. Skauci Europy wystąpili w roli "porządkowych". Ich głównym zadaniem było eskortowanie wielbłądów, zapewniające bezpieczną odległość od ludzi. Organizatorzy podkreślają również zapał i zaangażowanie oraz dobrą wolę i współpracę innych środowisk, które wymieniają na okładce wydrukowanych Śpiewników. Choćby wypożyczenie niektórych strojów dla dzieci zawdzięczamy jednemu z niepublicznych przedszkoli prowadzonych przez Siostry Jadwiżanki. Charakteryzacja i stroje wielu dorosłych uczestników były efektem kreatywnej twórczości własnej, wytężonej pracy i entuzjazmu, dzięki któremu to przedsięwzięcie zastało zrealizowane i ma szanse wpisać się do kalendarza imprez kulturalnych Wrocławia.

Orszak Trzech Króli - strona oficjalna
Źródło: opracowanie własne na podstawie relacji naocznych świadków, raportu fotograficznego oraz materiałów publikowanych przez organizatorów ("Śpiewnik" Wrocławskiego Orszaku Trzech Króli)

Autor: Renata

Strona główna