Proste zabawki

Żyjemy w świecie konsumpcji, gdzie wciąż szuka się okazji do imprez, jubileuszów, odwiedzin, mikołajków, gwiazdek i innych sytuacji, kiedy komuś trzeba by coś kupić. Można by się zastanawiać czy w każdej z tych sytuacji konieczne jest demonstrowanie hojności, czy raczej pokazywanie "bogactwa". Niemniej jednak od czasu do czasu, warto obdarować kogoś czymś materialnym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, dla których konkretny przedmiot jest pojęciem bardziej czytelnym niż coś nieuchwytnego, choć na pewno zawsze największe znaczenie będą miały gesty czułości i akceptacji. Nic też nie zastąpi zwyczajnej obecności i poświęcenia czasu ze strony najbliższych. Często jednak zamierzamy obdarować kogoś, kogo za bardzo nie znamy i z kim nie mamy okazji do szczególnej zażyłości, za to możemy wyrazić życzliwość właśnie w formie hojności materialnej.

Przeglądając ofertę zabawkową w Internecie i w sklepach, można się jednocześnie zachwycić i zestresować. Jeżeli planujemy kupić zabawkę, interesujący i, dla niektórych stresujący, będzie temat cen. Pojawia się, w związku z tym, konieczność wyboru pomiędzy np. wózkiem dla lalki a ubrankami dla niej, czy kolejką a klockami lub grą. Te wybory są tym bardziej trudne, że czasami podświadomie chcielibyśmy zrealizować nasze własne marzenia z dzieciństwa.

Na pewno dobrym kryterium wyboru zabawki może być funkcjonalność, czyli przydatność do wielu zabaw. Ważne też jest to, czy dana zabawka jest odpowiednia do wieku, nie tylko ze względu na normy bezpieczeństwa. Warto zastanowić się czy nowy nabytek dowartościuje dziecko, czy też będzie powodem do frustracji lub zepsucia zbyt skomplikowanego cacka.

Jakie zabawki mogą być praktyczne? Proste, wielofunkcyjne, kolorowe, tworzące radosny nastrój. Czy muszą być koniecznie drogie? Nie zawsze, choć czasem warto zapłacić za markę, która oferuje nam nie tylko design i jakość, ale także wychodzi naprzeciw aktualnym modom. Dzieci chłoną świat, który je otacza, są więc również podatne na trendy. Propozycje pluszaków, lalek czy samochodzików nie wymagają specjalnego polecenia. Dla przedszkolaków dobrymi prezentami są też gry, książeczki (okazja do poczytania przez mamę, tatę lub starsze rodzeństwo), puzzle, piłki, tablice, czy proste klocki, drewniane lub z plastiku.

Przykładem kolorowych i prostych klocków dla małych dzieci są zestawy Lego Duplo. Dzięki nim dziecko może poznać nie tylko wszystkie kolory tęczy, ale też różne odcienie, np. zieleni.

Część matek, ma okazję obserwować klocki Duplo „w akcji”. Z podstawowych elementów powstają wieże, zwierzątka, postacie. Dużą popularnością wśród małych konstruktorów, cieszą się pogodne ludziki Duplo (dziewczynki, chłopczyk, mamusia, tatuś oraz inni „dorośli” reprezentujący niektóre zawody: farmer, listonosz, policjant, pracownik ZOO). To niesamowite, jak wiele zabaw można wymyślić z ich pomocą. Mogą one „zagrać” np. w zabawie w rodzinę. Te same ludziki, równie dobrze mogą być bohaterami Szopki Bożonarodzeniowej. Będą też z powodzeniem współtworzyć dziecięcą adaptację, oglądanych wcześniej, kreskówek.

Punktem wyjścia do zabawy dla dwuletniego malca może być platforma Duplo (do kupienia osobno lub w zestawach). Z upodobaniem ustawia na niej klocki: figurki zwierząt, ludziki, przedmioty użytku domowego. Lego oferuje miniaturki krzesełek, stoliki, czajnik, łóżka, a nawet umywalkę i ubikację, nieoceniony rekwizyt dla adepta sztuki nocniczkowania, (maluch może poćwiczyć wysadzanie ludzików).

Ludziki są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Ich włosy są starannie „ostrzyżone”, zwykle wykonane z plastiku. Jest to walor bardzo praktyczny, ze względu na możliwość szybkiego wymycia i wytarcia całej zabawki. Wyjątek stanowi księżniczka, której piękne loki, po paru zabawach, zamieniają się w dredy. Dzieciom to na szczęście nie przeszkadza. Drobne części, czyli ręce i nogi są na tyle dobrze przymocowane, żeby nie można było ich oderwać czy odkręcić. Na uwagę zasługuje wytrzymałość klocków. Nawet przy nadepnięciu nie łamią się, jak ich niektórzy plastikowi kuzyni. Są to zabawki zaprojektowane dla żywiołowej grupy wiekowej 2 do 5 lat, muszą być zatem przewidziane dla najróżniejszych sytuacji.

Jeżeli przy zakupie zwrócimy uwagę na markę, możemy liczyć na to, że zabawka będzie dobrze dopracowana i solidna, choć nie najtańsza. Jako że portfele pojedynczych obdarowujących bywają mocno ograniczone, można wziąć pod uwagę prezent składkowy, jeżeli cena wymarzonej zabawki przerasta zdrowy rozsądek, a mimo to chcemy ją podarować. Można też umówić się co do jakiejś kolekcji, np. kilku małych zestawów klocków. Pomagają wówczas skompletować dziecku różne zestawy, unikając ich dublowania.

Nie chciałabym bezkrytycznie reklamować całej oferty Lego. Obejmuje ona bardzo szeroki zakres, jest skierowana do dzieci i młodzieży w różnym wieku. Przeglądając katalogi zabawek tej firmy, można stwierdzić, że wychodzi naprzeciw również kontrowersyjnym modom (choćby oferta dotycząca Harrego Potera). Niemniej jednak większość zestawów dla najmłodszych jest rzeczywiście godna polecenia (Lego Baby dla niemowląt, Lego Quarto oraz Lego Duplo dla maluchów).

Klocki Lego są przykładem markowych, a jednak prostych zabawek. Nie „bawią się same” jak popularne zabawki interaktywne, lecz skłaniają dziecko do twórczości.

Autor: Renata

Strona główna