Edukacja muzyczna w Filharmonii

Dobre szkoły podstawowe, w ramach edukacji muzycznej, zapewniają dzieciom atrakcyjną rozrywkę kulturalną w postaci wycieczki do filharmonii.

Filharmonia Wrocławska wychodząc na przeciw potrzebom uczniów, stworzyła cykl koncertów zatytułowany: "Filharmonia dla Młodych". Koncerty odbywają się zwykle w porannych godzinach: 9.00 lub 11.00. Dostępne są również dwie możliwości co do wyboru daty koncertu. Dzięki temu szkoły mogą dostosować się organizacyjnie i zapewnić edukację kulturalną większej liczbie dzieci oraz wykorzystać czas nauki w szkole w sposób praktyczny i rozwojowy, nie ograniczając go do zwykłego "siedzenia w ławkach" i poznawania świata tylko w teorii.

Filharmonia zyskuje młodych miłośników muzyki. W ramach cyklu odbyły się trzy koncerty, na których były obecne między innymi pierwszaki oraz drugoklasiści z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II we Wrocławiu. Jak się zaraz przekonamy, ich zakres obejmował muzykę poważną w wersji dostosowanej do percepcji dzieci, jak również jazz.

Pierwszy ze wspomnianych koncertów odbył się 10 i 11.03.2010, intrygując już samym tytułem: "Upiór w orkiestrze". Na scenie oprócz Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej pojawili się aktorzy, wprowadzając tajemniczą atmosferę. Ku pokrzepieniu zaniepokojonych dzieci przybył sam mistrz dedukcji: Herlack Sholmes - Maciej Straburzyński (bas-baryton).

Innym razem dzieci wysłuchały koncertów W.A. Mozarta - Symfonii g-moll KV 183 oraz J.Haydna - Symfonii Es-dur nr 103, podczas przedstawienia pt. "Muzyczna kuchnia Zbigniewa P.", datowanego na 7.10.2010. Dyrygentem i prowadzącym był Zbigniew Plich.

Duże wrażenie na uczniach gromadzących się w Sali Koncertowej przy ul. Piłsudskiego 19, zrobił zespół Dixie Tiger's Band, występując 3. i 4.01.2011 w koncercie pt. "Roztańczone lata dwudzieste". Dzięki muzykom i pani Annie Wagner - moderatorce, dzieci poznały atmosferę złotej epoki jazzu. Szczególnie urzekły je stylowe stroje wykonawców (prezentujące roztańczone lata 30-te XX wieku), oryginalne instrumenty muzyczne i bogaty repertuar.

Filharmonia Wrocławska dba o wizerunek cyklu: "Filharmonia dla Młodych", stwarzając coraz bardziej czytelny i komunikatywny folder, będący jednocześnie prezentacją wykonawców i repertuaru. Program koncertów dla młodych przyciąga zdjęciem plastelinowego uśmiechniętego świerszcza ze skrzypeczkami. Być może stanie się on stałym symbolem radosnej przygody z Filharmonią.

Filharmonia Wrocławska - strona oficjalna

Autor: Renata

Strona główna