Klubik

Okres sensytywny* - najlepszy czas na wsparcie rozwoju w danej dziedzinie: hojność, pracowitość, odpowiedzialność, wytrwałość, koleżeństwo: dotyczy okresu 9 - 11 lat,

Wiek 9-11 lat to okres sensytywny dla rozwoju wielu dobrych cech charakteru dziecka. W tym czasie możemy z pozytywnym skutkiem wspierać rozwój naszych pociech w takich tematach, jak:

Na tych i innych założeniach bazują kluby i klubiki organizowane dla dzieci przez rodziców. Są to okazje by przekazać młodym coś więcej niż oferuje środowisko szkolne (edukację i wychowanie - w przypadkach dobrych szkół). Tutaj tworzy się dobre środowisko, w którym dzieci (i, nierzadko też, rodzice) zawierają przyjaźnie, tworząc coś wspólnie. Ze względu na różnice w predyspozycjach i zainteresowaniach, tworzy się osobne kluby dla dziewcząt i osobne dla chłopców.

Klubik Sarenki (dla dziewcząt 9-11 lat)

Dziewczynki w tym wieku lubią robić coś razem, w gronie rówieśniczym. Może to być wspólne gotowanie, pieczenie rogalików, tworzenie rękodzieła (np. kwiatki z krepiny, malowanie na szkle, tworzenie dekoracji okolicznościowych, np. na święta Wielkanocne, czy Boże Narodzenie), wspólne spacery, gry zespołowe (ćwiczenia, zabawy, czy nawet planszówki).

W wielu miastach Polski, taka koncepcja klubów (kluby organizuje się dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej) i klubików, doczekała się konkretnych realizacji.
Jedną z nich są spotkania wrocławskiego klubiku Sarenki prowadzone w ramach działalności Dolnośląskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Panorama. Odbywają się one w soboty, przed południem (w godzinach: 10:00-12:00 lub po południu od 15:30 do 17:30). Uczestniczą w nich dziewczynki w wieku około 9-11 lat. Bardzo mile widziane są też współdziałające i współorganizujące mamy lub inne panie (w kilku zajęciach uczestniczyła pani fotograf, np. robiąc zdjęcia do portretów dziewczynek). Do tej pory bazą spotkań były następujące zajęcia:

Częstym elementem spotkań jest spacer lub wyjście na podwórko. Jako, że wiek 9-11 lat jest okazją do rozwoju w zakresie sportu, planowane są też inne zajęcia ruchowe typu gimnastyka lub taniec. Przewidywany jest również wyjazd do Poznania, w celu odwiedzenia innego klubiku działającego w tym mieście. W ramach poznawania się i integracji między klubikami i klubami, organizowane są rokrocznie wakacyjne wyjazdy. Ostatni odbył się w klimacie Władcy Pierścieni, w malowniczych Borach Tucholskich.

* na podstawie F. Corominas "Wychowywać dziś" wyd. Apostolicum. Ząbki 2006. (str. 31-32 i następne)

Autor: Renata

Strona główna