Porządek w kwestii spania

Wystarczająca ilość snu jest elementem uporządkowanego trybu życia. Dotyczy to zarówno niemowląt, małych dzieci, dzieci w wieku szkolnym jak i dorosłych. Wszyscy doskonale wiemy, co może powodować niewyspanie i na pewno nie życzymy sobie, żeby było ono elementem naszej codzienności. Niestety, kiedy w domu pojawia się dziecko, jego rodzice muszą na jakiś czas pożegnać się z uporządkowanym trybem życia, przynajmniej do czasu, kiedy uda im się wprowadzić lub przywrócić zdrowe zasady dotyczące rytmu snu domowników. Nie jest to łatwe zadanie, kiedy ma się do czynienia z nową maleńką istotą, za którą się całkowicie odpowiada. Wymaga wiedzy (uświadomienia sobie pewnych rzeczy) oraz konsekwencji, umożliwiającej realizację dobrych postanowień.

Wiadomo, że niemowlęta potrzebują więcej snu w ciągu doby niż starsze dzieci, ale często śpią krócej w nocy (budząc się kilka razy), na rzecz kilku drzemek w ciągu dnia. To wszystko zmienia się z wiekiem. Poszczególne dzieci również różnią się co do ilości snu i rytmu. Nie ulega jednak wątpliwości, że kilkumiesięczne niemowlę, jeżeli jest zdrowe, nie przechodzi lęków lub jakichś nadzwyczajnych zmian w swoim życiu, powinno przesypiać noc (najlepiej w swoim łóżeczku). Naszym zadaniem jako rodziców jest osiągnięcie takiego stanu rzeczy, który umożliwiłby również nam przesypianie optymalnej liczby godzin we własnym łóżku. Jeżeli mamy dzieci powyżej roku, a (wyłączając szczególne sytuacje takie jak choroba, czy lęki) na porządku dziennym występują zachowania typu:

to nie są to normalne, lecz raczej trudne sytuacje. Najlepiej rozwiązać problem, a w najgorszym wypadku przeczekać aż dzieci dorosną i dopiero wtedy cieszyć się porządkiem w kwestii spania.

Istnieje wiele sposobów na "okiełznanie" małego "tyrana" i zaprowadzenie porządku w kwestii snu. Oto kilka z nich:

CDN.

Literatura:Blanca Jordan de Urries "Twoje dziecko między 1 a 3 rokiem życia"

Autor: Renata

Strona główna