Mater Ecclesiae Totus Tuus

W Rzymie na Placu Świętego Piotra znajduje się mozaika przedstawiająca Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem Jezus, zatytułowana: "Mater Ecclesiae Totus Tuus" ("Matka Kościoła Cały Twój"). Mierzy ponad 2,5 metra. Jako model dla tej mozaiki posłużył wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, znajdujący się w Bazylice Św. Piotra, noszący nazwę: Mater Ecclesiae. W dolnej części mozaiki znajduje się herb Jana Pawła II z hasłem Totus Tuus.

Była ona szczególnie bliska sercu Jana Pawła II. Historia jej wykonania splata się bowiem z zamachem na życie Jana Pawła II. Mozaika, planowana już wcześniej (w porozumieniu z Papieżem), została ułożona pomiędzy listopadem a grudniem 1981, pół roku po zamachu. 8 grudnia 1981, w święto Niepokalanego Poczęcia, Jan Paweł II przed modlitwą Anioł Pański pobłogosławił ją. Jednak propozycja zamieszczenia wizerunku Matki Bożej na Placu Św. Piotra pojawiła się nieco wcześniej, w 1980. "W 1980 podczas spotkania UNIV jeden student spytał Jana Pawła II, czemu na placu brakuje wizerunku Matki Bożej. Papież zgodził się na jego wykonanie." Inicjatywa i projekt mozaiki pochodzi od ludzi z Opus Dei. Projekt wykonał Javier Cotello, hiszpański architekt.

Mozaikę "Mater Ecclesiae Totus Tuus" z Placu Św. Piotra możemy kontemplować nie tylko w Rzymie. Jej kopie można spotkać np. na obrazkach prymicyjnych. Zdobi ona również okładkę Modlitewnika, pt. "Modlitwy", opublikowanego przez wydawnictwo APOSTOLICUM.

Dzisiaj "Mater Ecclesiae Totus Tuus" jest nadal bliska wielu sercom i ciągle przyciąga nowe. Hasło Jana Pawła II: "Totus Tuus" potwierdza całkowite oddanie się Papieża pod opiekę Matki Bożej. Mozaika zamieszczona na ścianie Pałacu Apostolskiego (na wcześniej istniejącym oknie) jest znakiem, nawiązującym do wydarzenia zamachu na życie Papieża i podkreślającym przekonanie Jana Pawła II o tym, że to Matka Boża go obroniła.

Autor: Renata

Strona główna