Książki o wychowaniu z serii "Budować rodzinę"

Twoje dziecko między 1 a 3 rokiem życia
Blanca Jordán de Urríes
ISBN 83-7031-401-5
Format: 145x202 mm
Ilość stron: 248
tłum. Katarzyna Radzikowska
Wydawnictwo Apostolicum

Autorka od wielu lat udziela rad w dziale porad wychowawczych popularnego pisma hiszpańskiego dla kobiet „Telva”. Zawodową znajomość świata dzieci łączy z osobistym doświadczeniem: sama jest matką dwóch córek. Książka podpowiada jak poradzić sobie z wyzwaniami pedagogicznymi w pierwszych latach życia dziecka, gdy zależy ono tylko całkowicie od rodziców. Jak kształtować w nim cechy charakteru, które będą miały zasadniczy wpływ na całe jego życie. Jest tu mnóstwo praktycznych rad przeplatanych anegdotami z życia młodych rodzin.
Twoje dziecko między 4 a 5 rokiem życia
Manoli Manso, Blanca Jordán de Urríes
ISBN 83-7031-487-2
Format: 145x202 mm
Ilość stron: 164
Wydawnictwo Apostolicum

4 i 5 rok w życiu dziecka, z punktu widzenia wychowania, to wspaniały i bardzo ważny etap. Można już z dzieckiem rozmawiać na różne tematy i, co najistotniejsze, porozumieć się. Wtedy w jego świadomości zakorzenia się wiele idei, które utrwalają się na całe życie. Na podstawie badań naukowych i wieloletniej praktyki powstała ta książka. Ma ona pomóc lepiej wychowywać cztero- lub pięciolatka.

Twój syn w wieku 6-7 lat
Blanca Jordán de Urríes
ISBN 978-83-7031-723-2
Format: 120x190 mm
Ilość stron: 192
Wydawnictwo Apostolicum

Książka ta stanowi prostą i praktyczną pomoc dla rodziców i wychowawców w kształtowaniu chłopców w wieku 6-7 lat. Przedstawia podstawowe zasady przygotowania dobrego projektu wychowawczego. W sposób przyjazny i pełen przykładów z codziennego życia książka dotyka wszystkich środowisk, w których porusza się chłopiec w tym wieku: jego domu, rodzeństwa, szkoły, rodziny, przyjaciół. W lekkim, gawędziarskim stylu, autorka przekazuje swoją szeroką znajomość zagadnień pedagogiki wynikającą zarówno ze studiów, jak i z własnego doświadczenia.

Twoja córka w wieku 6-7 lat
Maria Teresa Galiana, Amparo Gonzales
ISBN 978-83-7031-750-8
Format: 120x190 mm
Ilość stron: 208
Wydawnictwo Apostolicum

Jako rodzice dbajmy o to, aby nasza córka była naprawdę szczęśliwa, dlatego kształtujmy jej wolę, uczmy ją dokonywania właściwych wyborów, pomagajmy w rozwiązywaniu jej „małych problemów”, a w dorosłym życiu będzie osobą odpowiedzialną i wolną. Ta książka, w której wykorzystuje się współczesne teorie pedagogiczne, może być użyteczna zarówno dla nas, jak i dla nauczycieli, wychowawców, doradców rodzinnych.
Zwyczajne problemy dzieci w wieku 6 - 12 lat
Teresa Artola Gonzaléz
ISBN 83-7031-553-4
Format: 120x190mm
Ilość stron: 208
tłum. Katarzyna Radzikowska
Wydawnictwo Apostolicum

Książka ma pomóc rodzicom i innym osobom pracującym z dziećmi w wieku 6-12 lat. Została pomyślana jako praktyczny poradnik. Poruszane są w niej problemy, z którymi stykają się rodzice i wychowawcy dzieci w tym wieku. Większość z tych problemów można wykryć zanim jeszcze staną się dużymi problemami: to przede wszystkim kwestia zapobiegania i działania w odpowiednim czasie. Dlatego autorka podkreśla tak bardzo znaczenie zapobiegania w wychowywaniu. Jednocześnie zaprasza czytelników do tworzenia planów działania, dzięki którym będą mogli zastosować w praktyce to, co przeczytali w książce.
Twoje dziecko w okresie dorastania
Gerardo Castillo
ISBN 978-83-7031-618
Format: 120x190 mm
Ilość stron: 216
tłum. Katarzyna Radzikowska
Wydawnictwo Apostolicum

Okres dorastania z wszystkimi trudnościami wychowawczymi, jakie ze sobą niesie, jest koniecznym etapem na drodze ku dojrzałości. Dlatego też książka ta ma pomóc rodzicom w odkryciu prawdziwego sensu dorastania i ułatwiç im właściwe wykorzystanie nowych możliwości swoich dzieci w tym wieku. Autor przypomina, że za ich buntem i krytyczną postawą kryje się pragnienie myślenia i działania na własną rękę, a za szukaniem oparcia u kolegów - odkrycie wartości przyjaźni.
Wychowywać dziś
Fernando Corominas
ISBN 83-7031-515-1
Format: 120x190 mm
Ilość stron: 176
tłum. Katarzyna Radzikowska
Wydawnictwo Apostolicum

Ta książka jest fundamentem całej serii „Budować rodzinę”. Ma na celu pomoc rodzicom i wychowawcom w edukacji dzieci. Opisuje znaczenie okresów sensytywnych i działań instynktownych. Choć odnosi się to nowoczesnych teorii pedagogicznych, jest to bardzo praktyczna pomoc w wychowaniu.
Wymagać żeby wychowywać
Eusebio Ferrer Hortet
ISBN 978-83-7031-577-1
Format: 120x190 mm
Ilość stron: 200
Wydawnictwo Apostolicum

Wymagać, żeby wychowaç to książka, w której rodzic mówi do innych rodziców. Doświadczenie przeważa tu nad teorią. Napisana w formie refleksji, analizy znanych pojęć, książka ta nie ma bynajmniej sztywnej formy podręcznika. Czytelnik szybko angażuje się w to, co czyta, i odkrywa coś, co od dawna było dla niego jasne, ale czego starał się unikać: konieczność wymagania. W wychowaniu niezbędna jest współpraca obu stron, wychowawcy i wychowanka, a żeby ją osiągnąć, potrzeba wysiłku.
Wychowywać do miłości
Juan José Javaloyes
ISBN 978-83-7031-647-1
Format: 120x190 mm
Ilość stron: 176
tłumaczenie i redakcja Katarzyna Radzikowska
Wydawnictwo Apostolicum

Trudny temat wychowania podjęty z wielką fachowością i odwagą stawiania czoła sprawom trudnym, autor ujmuje w bardzo kompaktowy sposób. Nie wchodząc w teorię wychowania proponuje rodzicom podręcznik, który pomaga zrozumieć proces wychowania dziecka od chwili narodzin do osiągnięcia dojrzałości. Praktyczne narzędzia podane w tekście pozwalają od razu skupić się na rzeczach najważniejszych. Wszystko to ujęte w perspektywie rozwoju osoby ludzkiej, jako całości oraz odniesienia do wartości chrześcijańskich stanowi wyśmienitą pomoc dla młodych, jak i starszych już rodziców.
Wychowywać uczucia
Alfonso Aguilô
ISBN 978-83-7031-699-0
Format: 120x190 mm
Ilość stron: 224
tłum. Katarzyna Radzikowska
Wydawnictwo Apostolicum

Czy iloraz inteligencji jest jedynym wyznacznikiem sukcesu w życiu? Autor książki „Wychowywać uczucia" twierdzi, że nie. Równie ważnym, a może nawet ważniejszym wyznacznikiem jest troska o wychowanie i ukształtowanie uczuć. One to sprawiają, że człowiek jest w stanie skutecznie radzić sobie w relacjach z innymi, bo to właśnie nasze relacje najbardziej określają treść codziennego życia. Książka ta jest doskonałym przewodnikiem na drodze wychowywania uczuć.
Wychowywać sumienie
José Luis Aberásturi y Martinez
ISBN 978-83-7031-804-8
Format: 120x190 mm
Ilość stron: 208
Wydawnictwo Apostolicum

Wychowanie dzieci na dobrych ludzi to podstawowy cel, a jednocześnie sprawa, którą rzadko sobie uświadamiamy. Ilu rodziców w swoich rozmowach podejmuje te kwestie? Jak często wychowanie polega tylko na kształceniu? Ilu rodziców się zastanawia, czy ich dziecko wyrasta na dobrego człowieka, czy nie schodzi na złą drogę? A jeśli tak, to czy myślą o tym, kiedy ma ono 5-6 lat, czy dopiero gdy skończy lat 20 i gdy stwierdzają, że nie przejmuje się wcale tym, co od nich słyszy? Czy dojście do takiego wniosku nie jest dla rodziców bolesne? Czy byłoby tak samo, gdyby od samego początku troszczyli się o te sprawy? Omawiając kolejne przykazania Dekalogu, autor przypomina w niej podstawowe zasady moralności chrześcijańskiej, a także udziela cennych wskazówek dotyczących zdobywania cnót, rozwijania życia religijnego dzieci i kształtowania sumienia.

Inne polecane książki o wychowaniu

Przygotowanie przedszkolaka do szkoły
Beata Nadolna
ISBN 978-83-7516-208-0
Format: 120x180 mm
Ilość stron: 168
Wydawnictwo Święty Wojciech

Praktyczne rady dla rodziców i wychowawców, jak pomóc dziecku osiągnąć dojrzałość szkolną, która jest etapem do dojrzałości ludzkiej, chrześcijańskiej; co zrobić, by dziecko potrafiło się odnaleźć w nowym środowisku, by poradziło sobie w różnych sytuacjach, by wykorzystało zapał i motywację do nauki, by umiało wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami, by znalazło przyjaciół.
O wychowaniu przedszkolaka
Beata Nadolna
ISBN 978-83-7516-164-9
Format: 120x180 mm
Ilość stron: 150
Wydawnictwo Święty Wojciech

Książka adresowana w szczególności do młodych rodziców, ale także do dziadków lub innych opiekunów, z którymi coraz częściej zapracowani rodzice dzielą swe obowiązki wychowawcze. Poruszane są w niej bowiem tematy zasadnicze dla dobrego wychowania dziecka. Autorka – pedagog z wieloletnim stażem – dzieli się swym doświadczeniem i proponuje konkretne rozwiązania, które są sprawdzone i przynoszą dobre rezultaty. Autorka celowo nie używa w tej publikacji terminologii pedagogicznej, psychologicznej czy teologicznej – zależy jej bowiem na tym, by każdy rodzic, wychowawca czy opiekun, który będzie szukał rozwiązania konkretnego problemu, od razu znalazł praktyczną wskazówkę przekazaną w prosty, przystępny sposób. W książce omówiono 30 tematów dotyczących wychowania.
Od niemowlaka do przedszkolaka
Bogna Białecka
ISBN 978-83-7516-264-6
Format: 120x180 mm
Ilość stron: 220
Wydawnictwo Święty Wojciech

Praktyczny poradnik opisujący fazy rozwoju dziecka od okresu prenatalnego do 3 lat. Autorka – szczęśliwa mama czwórki dzieci – z pasją i humorem odpowiada o tym, jak uczynić macierzyństwo wspaniałą przygodą, jak sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed małżeństwem pojawienie się malucha. Proponuje również wiele zabaw, rozwijających umiejętności dziecka, podpowiada, jak rozwiązywać problemy i nie popadać w skrajności – uczy, jak być szczęśliwym rodzicem.
O problemach nastolatków
Bogna Białecka
ISBN 978-83-7516-189-2
Format: 120x180 mm
Ilość stron: 164
Wydawnictwo Święty Wojciech

Praktyczny poradnik dla rodziców, pedagogów i psychologów. W prosty i dowcipny sposób opisuje trudny proces wychowania dziecka w wieku od 7 do 10 lat. Autorka podaje przykłady zabaw edukacyjnych kształtujących między innymi: zaufanie, cierpliwość, oraz umiejętność oszczędzania. Dzięki tej książce wychowanie staje się nie tylko wyzwaniem, ale również fascynującą przygodą.
O problemach nastolatków
Bogna Białecka
ISBN 978-83-7516-190-8
Format: 120x180 mm
Ilość stron: 144
Wydawnictwo Święty Wojciech

Autorka podpowiada, jak wychować nastolatki na odpowiedzialnych dorosłych. Podkreśla rolę rozmowy i wspólnego podejmowania decyzji. Zachęca do tego, by ze zrozumieniem przyjąć dążenie dzieci do samodzielności i jednocześnie zapewnić im w bardzo trudnym okresie młodzieńczego buntu wsparcie i opiekę. Rady dotyczą postępowania z dziećmi w wieku od 11 do 16 lat.

Autor: Krzysztof

Strona główna