Książki polecane dla maluchów

Biblia dla maluchów
Z Biblią przez życie - pod patronatem Prymasa Polski

Redakcja: Ks. Waldemar Chrostowski - redaktor polski, Mack Thomas - redaktor angielski
Oficyna Wydawnicza VOCATIO

Wybrane opowiadania biblijne zostały przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 2-6 lat, ze szczególnym uwzględnieniem ich wrażliwości. Kolorowe, bardzo interesujące ilustracje na pewno zaciekawią najmłodszych odbiorców.

Książka zawiera krótki rozdział dla rodziców i wychowawców o tym, jak czytać Biblię dzieciom i z jakim przesłaniem. Książka została przygotowana pod kierunkiem zespołu psychologów specjalizujących się w badaniach możliwości percepcyjnych małych dzieci. Dzięki temu książka nabrała bardzo „ciepłego” charakteru i jest powszechnie akceptowana przez najmłodszych.

Imprimatur: Kurii Metropolitalnej Warszawskiej
Pierwsze miejsce w konkursie „Przyjaciel Dziecka - Książka Roku '98” na IV Targach Wydawców Katolickich.
Świetny prezent na całe życie (np. z okazji chrztu, urodzin itp., na stronie tytułowej przewidziane jest miejsce na zdjęcie dziecka i dedykację) rozbudzający duchowe zainteresowanie dzieci Pismem Świętym.

Brzechwa dzieciom
Sto bajek

Autor: Jan Brzechwa
Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak
Wydawnictwo Zielona Sowa 2006r.

Wiersze np. Lokomotywa i inne wiersze
Autor: Julian Tuwim
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Wybór obejmuje wiersze: Lokomotywa; Bambo; Kotek; Rzepka; Zosia Samosia; Kapuśniaczek; Abecadło; Słoń Trąbalski; Okulary; Dwa Michały; Ptasie radio; Rzeczka; Warszawa; Dyzio marzyciel; Cuda i dziwy; Figielek; Dwa wiatry; Pstryk!; Warzywa; Ptasie plotki; Pan Maluśkiewicz i wieloryb; O panu Tralalińskim; O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci; Idzie Grześ; W aeroplanie; Spóźniony słowik; Gabryś; Słówka i słufka.

Miś Uszatek
 • Miś Uszatek
  Składa się z dwóch części, zaczerpniętych z tomów: Przygody i wędrówki Misia Uszatka i Nowi przyjaciele Misia Uszatka. Zbiór bajek o znanym i lubianym misiu z oklapniętym uszkiem. Przygody Misia Uszatka już od ponad 40 lat bawią i wzruszają dzieci na całym świecie. Piękne kolorowe ilustracje są dziełem Zbigniewa Rychlickiego, laureata prestiżowej międzynarodowej nagrody - Złotego Medalu im. H. Ch. Andersena.
 • Wiosna Misia Uszatka
 • Lato Misia Uszatka
  Książeczka o sympatycznym i dobrze znanym bohaterze. Miś Uszatek nie przestaje bawić i uczyć kolejnych pokoleń czytelników! Nadchodzi lato - Miś odkrywa, jak piękna to pora roku.
 • Wędrówki Misia Uszatka
 • Bajki Misia Uszatka
Autor: Czesław Janczarski
Ilustrator: Zbigniew Rychlicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Miś Uszatek pojawił się na świecie ponad 40 lat temu. Stworzyli go dwaj wielcy czarodzieje: poeta i bajkopisarz - Czesław Janczarski, oraz artysta grafik - Zbigniew Rychlicki. Ten niedźwiadek z oklapniętym uszkiem bawi i wzrusza już kilka pokoleń polskich dzieci. Znany jest także w różnych miejscach na kuli ziemskiej, książki zostały bowiem przetłumaczone na wiele języków obcych, między innymi na francuski i japoński. Miś Uszatek stał się również ulubionym bohaterem telewizyjnych dobranocek.

Seria książek o Franklinie
Autor: Paulette Bourgeois, Brenda Clark
Wydawnictwo: DEBIT

FRANKLIN – sympatyczny zielony żółwik – powstał w 1986 roku w Kanadzie. Stworzyły go autorka Paulette Bourgeois i ilustratorka Brenda Clark.
Pierwszą książeczkę o nim, pt. Franklin boi się ciemności, wydało wydawnictwo Kids Can Press z Toronto (Kanada).
Po pewnym czasie Franklin dotarł także do Polski, gdzie zajęło się nim Wydawnictwo >DEBIT< z Bielska-Białej, wydając całą serię opowiastek o jego przygodach.
Franklin w każdym tomiku przeżywa coś, co z pewnością znasz z własnego doświadczenia. Nie są to fantastyczne, bajkowe przygody, lecz raczej codzienne rozterki, kłopoty, wielkie zmartwienia i jeszcze większe radości małego człowieka – małego żółwia, misia, bobra czy gąski. Mały bohater, uczy nas rozwiązywać własne problemy, których rodzice nierzadko nie są nawet świadomi. Opowiastki o nim pokazują twój własny świat, w którym przyjaciele nie zawsze postępują jak przyjaciele, gdzie bałagan jest bardziej problemem dorosłych niż dzieci, gdzie drobne trudności zdają się być poważnymi przeszkodami, a małe sukcesy są w rzeczywistości ogromne.
Postać Franklina nie jest idealna – ma on mnóstwo wad, dlatego łatwiej jest się z nim identyfikować. Każdemu może się przecież przydarzyć kłótnia z rodzeństwem, każdy może trochę pobałaganić, spóźnić się, mieć tremę przed występem, bać się pierwszego dnia w szkole. Ważne, że wszystko dobrze się kończy, a na kłopoty i wątpliwości znajdują się salomonowe rozwiązania Nowa seria przygód dobrze znanego dzieciom zielonego żółwia, występującego w kilkudziesięciu pozycjach książkowych, w animowanym serialu telewizyjnym oraz w kilku pełnometrażowych filmach. W tej serii każda książka zawiera pełną przygodę Franklina i jego przyjaciół, tyle że przedstawianą w skrócie i opisaną łatwym językiem. Proste zdania i nieskomplikowane słowa to zachęta dla dziecka, które właśnie uczy się czytać. Przedszkolaki mają doskonałą okazję, by zacząć naukę czytania ze swoim ulubionym bohaterem, a sześciolatki i starsze dzieci zapewne przeczytają łatwy tekst samodzielnie. W tej serii ukazano przygody znane dzieciom z telewizji, jednak zawsze w nieco zmienionej wersji.

ps.
raczej odradzamy ksiązki, które przekazują inne treści, niż my chcielibyśmy przekazać naszym dzieciom. Są to:

 • Franklin i zabawa w strachy,
 • Franklin i skarb jeziora,
 • Franklin i święto duchów,
 • Franklin i walentynki,
 • Franklin i wróżka Zębuszka.
Wiersze i Bajki
Autor: Małgorzata Strzałkowska
Wydawnictwo: Media Rodzina, Nasza Księgarnia i inne

Wiersze z kanapy
Sympatyczne wierszyki dla dzieci do czytania i słuchania. Przyjazne teksty wprowadzą dziecko w świat poezji, wzbogacą słownictwo, równocześnie ćwicząc zdolności lingwistyczne. Kolorowe ilustracje pobudzą wyobraźnię najmłodszych czytelników.

Stworki z norki
Książeczka kartonowa dla najmłodszych dzieci z serii edukacyjnej Bajeczki dla maluszka. Polecana do wspólnej zabawy z dzieckiem. Wesoła, rymowana opowiastka o małych stworkach z tyciej norki, które zapraszają maluszka na podwieczorek. Książeczka uczy liczyć do pięciu. Rytmiczny wierszyk znakomicie ćwiczy pamięć, a cieplutkie, namalowane na płótnie ilustracje chce się oglądać bez końca!

Wiersze do poduchy
Uroczy tomik niezwykle ciepłych i pełnych pogodnego humoru wierszyków do czytania na dobranoc. W rytmie kołysanek łagodnie przeniosą maluszka do zaczarowanej krainy wyobraźni, gdzie mieszkają różni mili przyjaciele, a wśród nich pewna Ciupineczka... Ułatwią zaśnięcie i sprowadzą bardzo kolorowe, słodkie sny. Książka ma mięciutką okładkę z gąbką i zaokrąglonymi rogami. Nie "ubodzie" więc małego oglądacza, nawet jeśli zaśnie z nią w łóżeczku...

Wierszyki łamiące języki
Wierszyki łamiące języki to kolejny tom pełen szalonych rymów, wymagających językowego mistrzostwa, by nie potykać się w trakcie czytania. Tym razem książeczka w dowcipny i wirtuozersko absurdalny sposób opisuje zwierzęta, tak duże i egzotyczne, jak i te ledwo widoczne i latające nam wokół nosa. Książka wzbogacona jest o charakterystyczne kolaże autorki, znane już z wcześniejszych tomików.

Gimnastyka dla języka
Reguły dla gaduły: dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka...
Kolejny tom wierszy dla dzieci uznanej i nagradzanej autorki. Z właściwą sobie łatwością rymowania, lekkością i dowcipem bawi się ona słowami i do zabawy wciąga czytelnika.
Książka została zilustrowana kolażami samej autorki (wyklejanymi we wtorki, a niektóre kartki także we czwartki) i wzbogacona o płytę CD, na której Piotr Fronczewski i Kevin Aiston w mistrzowski sposób interpretują wiersze z tomiku.

Kolory
Nowość w serii edukacyjnej "Bajeczki dla maluszka" autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Książeczka kartonowa polecana do wspólnej zabawy z dzieckiem. Wesoła rymowana historyjka o przygodach rezolutnego pędzla przyda się w nauce rozpoznawania i nazywania barw. Zabawa polega na "zbieraniu" kolorów z różnych przedmiotów w otoczeniu maluszka, nazywaniu ich i "układaniu" na palecie. Na koniec pędzel "maluje" wspaniałą tęczę. Dowcipne, namalowane na płótnie ilustracje wspaniale ćwiczą spostrzegawczość dziecka, a rytmiczny wierszyk rozwija pamięć i wzbogaca słownictwo.

Piłka
Książeczka kartonowa dla najmłodszych dzieci z serii edukacyjnej Bajeczki dla maluszka. Polecana do wspólnej zabawy z dzieckiem. Wesoła, rymowana opowiastka o niesfornej piłce, która hopsa po podwórku, a kurka za nią. Razem bawią się i psocą. Maluszek śledzi ich figle na obrazkach. Książeczka pomaga rozwijać orientację w przestrzeni. Rytmiczny wierszyk znakomicie ćwiczy pamięć, a cieplutkie, namalowane na płótnie ilustracje chce się oglądać bez końca!

I wiele innych...

Wiersze
Autor: Agnieszka Frączek
Wydawnictwo: Wilga, Bis

Agnieszka Joanna Frączek urodziła się i mieszka w Warszawie. Od 1993 r. wykłada językoznawstwo w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego - jest doktorem nauk humanistycznych, autorem licznych prac naukowych z dziedziny językoznawstwa. Jednak przede wszystkim jest mamą sześcioletniej dziś Isi.Kiedy Isia postawiła swój pierwszy samodzielny kroczek, jej mama natychmiast sięgnęła po pióro i napisała pierwszy wierszyk - w co sama nie mogła uwierzyć. I niemal natychmiast rozpruł się worek z pomysłami! Wiosną 2003 r. Agnieszka Frączek zadebiutowała zbiorem wierszyków dla dzieci pt. Co ja plotę? Od tamtej pory ukazało się już sto książek jej autorstwa! Nie porzuciła jednak pracy naukowej: jesienią 2004 r. ukazała się monografia Słowniki niemiecko-polskie i polsko-niemieckie wczoraj i dziś jej autorstwa, jest współautorką Wielkiego słownika wyrazów obcych oraz Słownika ochrony środowiska. Jest też redaktorem naukowym powstającego właśnie Wielkiego słownika niemiecko-polskiego i polsko-niemieckiego. Autorka podkreśla, że największą przyjemność sprawia jej właśnie pisanie dla dzieci - to jedyny rodzaj twórczości, który odmładza myśli i każe spojrzeć na świat przez kolorowe okulary.

Dranie w tranie, czyli wiersze trudne niesłychanie
Zbiór tekstów, których czytanie i nauka będzie okazją do zabaw językowych w obszarze głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych. Nagromadzenie słów z głoskami dźwięcznymi i bezdźwięcznymi, ustawienie ich w odpowiednie pary, a nawet celowe zaznaczenie w tekście, ma pomóc dziecku w prawidłowym osłuchaniu się z ich brzmieniem, w nabyciu umiejętności różnicowania ich (kształcenie słuchu fonematycznego), jak również w ćwiczeniu ich właściwej wymowy przez wielokrotne powtórzenia. Jeżeli dziecko ma problemy z wymową głosek dźwięcznych, ta książeczka pomoże mu wyćwiczyć wadliwą artykulację. Jeżeli nie – będzie okazją do poznania świata przez zabawę słowem.

Berek literek czyli psoty od A do Z
Alfabetyczne akrobacje to dziedzina, w której Agnieszka Frączek nie ma sobie równych. Żongluje słowami i znaczeniami lekko i finezyjnie a przede wszystkim zabawnie. Stwarza dla Czytelnika świat pełen niespodzianek:
gdzie byki byczą się w borówkach,
hiena Henia od niechcenia w Chełmie hełmy z pchłą wymienia,
jaszczurka ze szczurką siedzą pod chmurką,
a pan parasol bardzo płynnie z deszczu pryska wprost pod rynnę.

Rozbrykane litery pod dyktando Autorki tworzą szlak wprost do świata wyobraźni. Wędrówkę przez słówka od A do Z zaprojektowała Iwona Cała.

Dobre obyczaje, czyli z przyrodą za pan brat
Wspaniała książka z wierszami Agnieszki Frączek, z wykształcenia germanisty i leksykografa, z zamiłowania autorki utworów dla najmłodszych, która potrafi w niecodzienny sposób pisać o zwykłych sprawach: o środowisku, w którym żyjemy i zasadach, jakich należy przestrzegać na co dzień.
Znajdziemy tu dowcipne i bezpretensjonalne wiersze, odwołujące się do dziecięcych zabaw i rymowanek, które bawią zaskakującymi skojarzeniami, a jednocześnie uczą wrażliwości na potrzeby innych i życia w zgodzie z przyrodą.

Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci
Jeśli bocian nie przyleci... to niewielka książka, która mówi o sprawach wielkich i najważniejszych dla każdego człowieka. To poetycka opowieść o miłości, która czasem zjawia się niespodziewanie, a czasem trzeba jej długo i mozolnie szukać. O smutku, nadziei i wielkim szczęściu, kiedy wreszcie uda się spotkać dwojgu dorosłym i dziecku. Mam nadzieję, że ta książka napisana pięknym i zabawnym wierszem, z ilustracjami w klimacie Chagalla, będzie dla Czytelników inspiracją do ważnych i dobrych rozmów.

Muł mądrala i innych wierszy co niemiara
Co to jest nosówka? Niektórym to słowo od razu kojarzy się z chorobą psa, inni powiedzą, że to coś, co pewnie ma związek z nosem. I słusznie!
Nosówki to głoski, którym towarzyszy nosowy szum. I choć w języku polskim jest ich tylko sześć (ą, ę, m, mi, n, ń/ni), to niełatwo jest je prawidłowo i pięknie wymówić. Dlatego jest to książka dla dzielnych zuchów, którym niestraszne zmagania z mułem mądralą, dogiem Nogosławem i łysym blondynem.

Banialuki do zabawy i nauki
Kociokwik? Fiksum-dyrdum? Androny? Cóż to za zdumiewające wyrazy! A nienacek i opak? Przecież takich słów w ogóle nie ma! Jak więc można pisać o tym wiersze? A jednak można.
Banialuki jak na banialuki przystało - są książką psotną, rozbrykaną i nie całkiem poważną. Autorka wybrała do niej wyrazy dziwne, śmieszne albo po prostu nietypowe. Oprócz słów powszechnie znanych i stosowanych w książce znajdą się też te trochę mniej popularne i pewnie nie dla wszystkich zrozumiałe.
Przy zwariowanych Banialukach można więc, całkiem niechcący, sporo się nauczyć. Tym bardziej, że autorka do każdego wiersza dodaje krótki tekst prozą, objaśniający znaczenie tytułowego wyrazu. Oczywiście i tu nie udało jej się zachować całkowitej powagi!

Byk jak byk. Rzecz nie całkiem poważna o całkiem poważnych błędach językowych
Normalna rzecz, że poeci piszą o języku (w gruncie rzeczy cała poezja o nim jest), kiedy jednak filolog uprawia poezję, to rzecz dużo bardziej godna uwagi.
Agnieszka Frączek – germanistka, leksykograf, historyk leksykografii – wybrała twórczość dla dzieci. Jej wiersze są radosne, spontaniczne, na pozór bezładne, co czytelników może zmylić. Warto się poddać tej żywiołowej poezji, popłynąć z jej nurtem. Tym razem Autorka zabiera nas w podróż po kraju językowych pułapek, gdzie bez mapy (słownika) poruszać się strach. Z Agnieszką Frączek poczujemy się tam bezpieczniej.

Ja już potrafię. O sukcesie na sedesie Każdy rodzic wie, ile cierpliwości wymaga nauczenie dziecka, jak korzystać z ubikacji. Ta książeczka może to bardzo ułatwić. Jej mały bohater przez cały tydzień dzielnie stawia czoło nowemu wyzwaniu, aby w końcu samodzielnie skorzystać z ubikacji. Humorystyczną, zabawnie ilustrowana opowieść uatrakcyjnia pomysłowo umieszczony w książce model ubikacji, dzięki specjalnie wykrojonemu kształtowi widoczny na każdej stronie. Można własnoręcznie nacisnąć spłuczkę, a nawet usłyszeć dźwięk spuszczanej wody. Z taką książeczką ta ważna lekcja samodzielności okaże się bardzo wesoła.

Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie
Znakomita książka z dowcipnymi i bezpretensjonalnymi wierszami odwołującymi się do dziecięcych zabaw i rymowanek, które bawią zaskakującymi skojarzeniami, a jednocześnie uczą wrażliwości na potrzeby innych ludzi oraz pokazują zasady dobrego wychowania.

Trzeszczyki, czyli trzeszczące wierszyki
Trzeszczyki to takie teksty, których głośne czytanie może się skończyć złamaniem, zwichnięciem, a w najlepszym razie zasupłaniem języka. Czytanie po cichu grozi wybuchem absurdalnej wesołości, czkawką, a nawet pęknięciem ze śmiechu. Zaglądanie w głąb tej książki jest więc ryzykowne niczym skok na bungee!

Wesołe bajki
To zbiór wierszowanych legend polskich opowiedzianych na nowo przez poetkę Agnieszką Frączek w sposób zabawny, a nieraz zaskakujący. Poznaj na nowo Smoka Wawelskiego, Bazyliszka, Szewczyka Dratewkę, Syrenkę Warszawską i innych wesołych mieszkańców krainy wyobraźni.

Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom
Frazeologizm? To brzmi groźnie! A idiom? Brzmi może trochę lepiej, ale za to dzieciom zwykle kojarzy się opacznie... W tej książce aż roi się od nich! Ale głowa do góry – nie taki diabeł straszny, jak go malują. Założę się, że wszystkie frazeologizmy przedstawione w wierszach kiedyś już słyszeliście, większość z pewnością doskonale rozumiecie, niektórych może nawet sami używacie.
Szybko więc wpadniecie na to, że – rymując – trochę się z wami przekomarzam. Właściwie nieustannie odwracam koty ogonem, czyli przeinaczam znaczenie związków frazeologicznych. Popełniam błąd za błędem, tłumacząc frazeologizmy dosłownie, czyli... na opak. To doskonała zabawa, spróbujcie! Może i wy połkniecie frazeologicznego bakcyla?

I wiele innych...

Autor: Krzysztof

Strona główna