Książki polecane dla przedszkolaków

Brzechwa dzieciom
Sto bajek

Autor: Jan Brzechwa
Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak
Wydawnictwo Zielona Sowa 2006r.

Wiersze np. Lokomotywa i inne wiersze
Autor: Julian Tuwim
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Wybór obejmuje wiersze: Lokomotywa; Bambo; Kotek; Rzepka; Zosia Samosia; Kapuśniaczek; Abecadło; Słoń Trąbalski; Okulary; Dwa Michały; Ptasie radio; Rzeczka; Warszawa; Dyzio marzyciel; Cuda i dziwy; Figielek; Dwa wiatry; Pstryk!; Warzywa; Ptasie plotki; Pan Maluśkiewicz i wieloryb; O panu Tralalińskim; O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci; Idzie Grześ; W aeroplanie; Spóźniony słowik; Gabryś; Słówka i słufka.

Miś Uszatek
 • Miś Uszatek
  Składa się z dwóch części, zaczerpniętych z tomów: Przygody i wędrówki Misia Uszatka i Nowi przyjaciele Misia Uszatka. Zbiór bajek o znanym i lubianym misiu z oklapniętym uszkiem. Przygody Misia Uszatka już od ponad 40 lat bawią i wzruszają dzieci na całym świecie. Piękne kolorowe ilustracje są dziełem Zbigniewa Rychlickiego, laureata prestiżowej międzynarodowej nagrody - Złotego Medalu im. H. Ch. Andersena.
 • Wiosna Misia Uszatka
 • Lato Misia Uszatka
  Książeczka o sympatycznym i dobrze znanym bohaterze. Miś Uszatek nie przestaje bawić i uczyć kolejnych pokoleń czytelników! Nadchodzi lato - Miś odkrywa, jak piękna to pora roku.
 • Wędrówki Misia Uszatka
 • Bajki Misia Uszatka
Autor: Czesław Janczarski
Ilustrator: Zbigniew Rychlicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Miś Uszatek pojawił się na świecie ponad 40 lat temu. Stworzyli go dwaj wielcy czarodzieje: poeta i bajkopisarz - Czesław Janczarski, oraz artysta grafik - Zbigniew Rychlicki. Ten niedźwiadek z oklapniętym uszkiem bawi i wzrusza już kilka pokoleń polskich dzieci. Znany jest także w różnych miejscach na kuli ziemskiej, książki zostały bowiem przetłumaczone na wiele języków obcych, między innymi na francuski i japoński. Miś Uszatek stał się również ulubionym bohaterem telewizyjnych dobranocek.

Kubuś Puchatek
Chatka Puchatka

Autor: Alan Alexander Milne
Ilustrator: Ernest Shepard
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Zebrane w jednym tomie klasyczne już opowieści o ulubionych zabawkach małego Krzysia, ożywionych siłą jego wyobraźni. Miś Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Tygrysek i inne zwierzątka zamieszkują Stumilowy Las, gdzie wraz z Krzysiem przeżywają przeróżne przygody. Subtelne kolorowe ilustracje Ernesta Sheparda i znakomity przekład Ireny Tuwim dodatkowo przybliżają małym czytelnikom to arcydzieło światowej literatury dla dzieci.

Utwory zebrane (Tomy I-III)
Wiersze i opowiadania dla dzieci

Autor: ks. Jan Twardowski
Wydawnictwo: M

Utwory Ks. Jana Twardowskiego istnieją w bardzo wielu wydaniach i wersjach. Stąd wzięła się potrzeba zebrania w całość i uporządkowania dziel jednego z najpopularniejszych klasyków polskiej poezji. W ścisłej współpracy z Autorem przygotowano trzy tomy zawierające wiersze i opowiadania napisane przez Ks. Jana dla dzieci.

Przygody Bombika
Autor: ks. Bogusław Zeman SSP
Wydawnictwo: Edycja św. Pawła

1. Bajka o łaciatym słoniu Bombiku

Edycja Świętego Pawła z radością wznawia pierwszy z serii tomów o przygodach łaciatego słonia Bombika, znanego ju dobrze dzieciom w całej Polsce z książek, słuchowisk radiowych i przedstawień teatralnych. Książka ks. Bogusława Zemana ukazuje się w zupełnie nowej szacie graficznej. Jak zwykle znajdziemy w niej piosenki z nutkami oraz słowniczek afrykańskich zwierząt i roślin. W sprzedaży także płyta CD i kaseta z przygodami słonia Bombika.

2. Wyprawa Bombika na Smoczą Górę

Co czuje mały słonik, któremu pewnego dnia rodzi się siostrzyczka? Do tej pory był jedyny i najważniejszy, a teraz... Jak potoczy się historia słoniowej rodzinki? Jedno wiemy - na pewno nasz bohater przeżyje wiele przygód, ale wszystko dobrze się skończy...

3. Pustynna przygoda Bombika

Dzieci, które dzięki lekturze poprzednich dwóch tomów bajki poznały i polubiły sympatycznego, łaciatego słonia, są na pewno bardzo ciekawe, jakie przygody przeżyje nasz bohater na... pustyni. Książka ks. Bogusława Zemana, napisana z humorem, ślicznie zilustrowana dużymi, barwnymi rysunkami, które pieczołowicie odwzorowują najbardziej egzotyczne afrykańskie zwierzęta, to nie tylko wyśmienita bajka na dobranoc, ale także źródło mądrych myśli o życiu oraz informacji o świecie przyrody. Podobnie jak w poprzednich tomach, i tu dzieci znajdą wesołe piosenki z nutkami.

4. Bombik i Pralegenda

Bombik to jedyny na świecie łaciaty słonik. Przeżywa on wiele ciekawych przygód i poznaje wciąż nowych przyjaciół. Na dodatek potrafi grać na cymbałkach i układać śliczne piosenki. Możesz je śpiewać razem z nim. Nutki znajdziesz na końcu każdej książki. W pierwszym tomie pt. Bajka o łaciatym słoniu Bombiku, nasz mały bohater bardzo pragnie pozbyć się plamy, którą ma na grzbiecie od urodzenia. Udaje się po radę do mądrego, starego mamuta, Sapiącego Bambidu. Tej bajki możesz również posłuchać, kupując płytę CD wydaną przez Edycję Świętego Pawła. Z tomu drugiego pt. Wyprawa Bombika na Smoczą Górę dowiadujemy się, co spotkało Bombika, gdy na świat przyszła jego młodsza siostrzyczka, Bomilka. W tomie trzecim pt. Pustynna przygoda Bombika, udajemy się wraz z ciekawskim Bombikiem na niebezpieczną, pustynną wyprawę. W tomie czwartym pt. Bombik i Pralegenda, który właśnie trzymasz w ręce, Bombik uczy się, jak poradzić sobie ze starszymi, bardzo niegrzecznymi znajomymi - nosorożcem Noso, słoniem Ciosem i dwiema złośliwymi hienami: Wredką i Szpetką - zwierzętami, które prześladują młodszych i słabszych.

5. Tajna misja Bombika

Piąty już tom przygód sympatycznego słonika oraz jego afrykańskich przyjaciół. Tym razem Bombik, Bomila i Popo wyruszają na... tajną misję. Sytuacja jest naprawdę niebezpieczna - trzeba uratować całą sawannę. Na szczęście, dzięki zgodnej współpracy wielu zwierząt, wszystko kończy się dobrze.

Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem
O tym jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską

Autor: Joanna Krzyżanek
Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak
Wydawnictwo Diecezjalne

Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem.
Jan Paweł II to osoba, której szczególnie nie trzeba przedstawiać. Warto, aby ten wybitny Polak był znany również najmłodszym. Niniejsza książka jest niejako przedstawieniem życia Karola Wojtyły. Śledzimy jego dzieciństwo, młodość, uczestniczymy w trudnych wyborach oraz drodze kapłańskiej.

O tym jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską
Kontynuacja bestsellerowej powieści pt. "Jan Paweł II czyli jak Karolek został Papieżem". Tym razem zapraszamy młodego czytelnika w podróż z Janem Pawłem II śladami Jego pielgrzymek. Podobnie jak pierwsza część, jest to pełna humoru i bogata w ilustracje książka, napisana prostym i zrozumiałym dla młodego odbiorcy językiem. Można w niej znaleźć informacje o pielgrzymkach Jana Pawła II, w jaki sposób się do nich przygotowywał i w jakim celu wyruszał z Watykanu, w nieraz bardzo odległe i niebezpieczne miejsca. Całość ujęta j est w piękną formę dialogów pomiędzy sympatyczną, małą Julką, a jej utalentowaną, mądrą ciocią.

O chłopcu, który powiedział "tak".
Historia życia św. Josemarii Escriva

Autor: Miguel Angle Carceles, Isabel Torra
Wydawnictwo: Verbinum

Książka skierowana do dzieci. Przedstawia najważniejsze momenty i najciekawsze anegdoty z życia św. Josemaríi, przede wszystkim z okresu jego dzieciństwa. Posiada piękne ilustracje oraz lekki, przyjemny styl. Pokazuje Josemaríę przede wszystkim jako człowieka o wielkim sercu, a także podkreśla ważność jego nauczania i jego pracy.

Pobierz książkę (bez ilustracji)

Kruczek w podróży
Autor: Zurn Kuhne Dorothee lub praca zbiorowa;
Wydawca: LEKTORKLETT

Seria umożliwi dziecku opanowanie sprawności, niezbędnych w zerówce przedszkolnej i szkolnej. Zeszyty z Kruczkiem stanowią idealne uzupełnienie podręczników przygotowujących do nauki pisania, czytania i logicznego myślenia. Każda z książek zbudowana jest wokół jednej sprawności oraz tematyki i zawiera: - 30 atrakcyjnych zadań do rozwiązania - wspaniałe ilustracje, z pełną humoru postacią Kruczka - ponad 70 naklejek - dyplom ukończenia książeczki. Dzięki tej książce dziecko: - przygotuje się do szkolnych obowiązków - spędzi miło czas, rozwiązując zadania logiczne - zdobędzie nowe umiejętności. Dzięki książce dziecko pozna podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się na drodze.

 • Kruczek na wsi
 • Kruczek w mieście
 • Kruczek na zakupach
 • Kruczek uczy pisać
 • Kruczek umie pisać
 • Kruczek uczy czytać
 • Kruczek umie czytać
 • Kruczek uczy języka niemieckiego - alfabet
 • Kruczek w pracy Zadania logiczne - Dla dzieci od 5 lat
 • Kruczek w zoo Nauka liczenia - Dla dzieci w wieku 5 - 6 lat
 • Kruczek w podróży - Przygotowanie do nauki pisania Dla dzieci w wieku 5 - 6 lat
 • Kruczek w lesie na polu i łące - Przygotowanie do nauki czytania i pisania Dla dzieci w wieku 5 - 6 lat
 • Kruczek poznaje znaki drogowe
  Wraz z Kruczkiem nauczy się m.in. rozpoznawać najważniejsze znaki drogowe oraz udzielać wskazówek, jak dojść do określonego miejsca. Zeszyt zawiera tematyczne ćwiczenia z wykorzystaniem naklejek.
Kogutek Ziutek
Autor: Barbara Sudoł
Wydawnictwo: Skrzat

 • Kogutek Ziutek i Lis
  Oto pierwsza historyjka o mieszkańcu pewnego podwórka, w pewnej wiosce. Ziutek jest wesołym, młodym kogutkiem i ma wielu przyjaciół. Pewnego dnia znudziło mu się życie w zagrodzie i postanawia poznać okolicę.
 • Kogutek Ziutek w zerówce
  Pewnie znacie już kogutka Ziutka. Nasz mały przyjaciel chodzi już do zerówki i pilnie się uczy. A kiedy trzeba wraz z przyjaciółmi postanawia podstępem ukarać misia i wilczka za to, że dokuczają słabszym. Jeśli jesteście ciekawi co wymyślił Ziutek wraz z klasą i co z tego wynikło koniecznie przeczytajcie o nowych przygodach kogutka.
 • Kogutek Ziutek w Krakowie
  Czy znacie już niesfornego kogutka Ziutka, który czasami zapomina, że powinien być grzeczny i popada przez to w najróżniejsze tarapaty? Oto druga zabawna i ciepła historyjka o przygodach czupurnego kogucika ze wsi Komysze.
 • Kogutek Ziutek na Mazurach
  Dla naszego sympatycznego przyjaciela nadeszły wakacje. Na malowniczych Mazurach kogutek Ziutek przeżywa zabawne przygody. Ku uciesze kuzynek kaczek nie radzi sobie z rozbijaniem namiotu, pływaniem czy zbieraniem grzybów. Ale gdy w okolicy pojawia się złodziej, to właśnie Ziutek wpada na pomysł, jak go odnaleźć.
 • Kogutek Ziutek i gąska Lutka
  Pamiętacie kogutka Ziutka? Pewnie go nie poznacie, bo trochę urósł, jest wzorowym przedszkolakiem i grzecznym synkiem. Kiedy w zagrodzie pojawia się daleka krewna ze Śląska - gąska Lutka, Ziutek raz jeszcze udowadnia, że jest dzielnym kogucikiem. Ratuje naiwną kuzynkę z poważnych tarapatów. W nagrodę strażacy spełniają jego największe marzenie.
 • Kogutek Ziutek i Vicky z Ameryki
  W zagrodzie, w której mieszka kogutek Ziutek, zjawia się niezwykły gość - nowojorska myszka. Sympatyczna Vicki, która przyjechała prosto z Ameryki, szybko zaprzyjaźnia się z mieszkańcami Komyszy i szukając wraz z nimi skarbu, przeżywa niezwykłe przygody.
Rozmowy z Aniołem Stróżem - www.sniezkowska.pl
Autor: Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

Autorka, wybitny pedagog z wieloletnim stażem, zapewnia, że treść książek jest „z życia wzięta”. Dlatego staje się bliska dzieciom i przez to posiada ogromny walor wychowawczy. Doskonała lektura do wspólnego, rodzinnego czytania. Niewątpliwym atutem są również fantastyczne, kolorowe ilustracje pana Marcina Piwowarskiego."

 • Rozmowy z Aniołem Stróżem o tym czy łatwo być przedszkolakiem
  W tej książeczce Antoś zobaczył, że pójście do przedszkola wiele zmienia w życiu człowieka...
  "Antoś chodzi już do przedszkola. Tam zdarzają mu się różne, nieprzewidziane wypadki, dlatego czasami trzeba kogoś przeprosić, innym razem pozbierać bez marudzenia zabawki. To nie zawsze jest łatwe. Wtedy przybywa na pomoc Anioł Stróż. Szczere rozmowy Antosia z jego gościem z nieba odbywają się tuż przed snem. Dzięki nim każdy kolejny dzień jest coraz lepszy.
 • Rozmowy z Aniołem Stróżem o mówieniu prawdy i zwyciężaniu lenistwa
  Z tej książeczki mali czytelnicy dowiedzą się tego, dlaczego należy mówić prawdę, a lenistwo się nie opłaca...
  "Antoś jest mądrym chłopcem i bacznym obserwatorem. Zadaje wiele pytań. Na niektóre odpowiadają mu rodzice, a na inne... jego Anioł Stróż, który spotyka się z chłopcem każdego wieczora. Dzięki rozmowom z Aniołem Antoś uczy się przezwyciężać lenistwo i zaczyna rozumieć, jak ważne jest mówienie prawdy.
 • Rozmowy z Aniołem Stróżem o świętach, prezentach i innych ważnych sprawach
  Za co dziękować w dniu urodzin? Czy to, co robią wszyscy, zawsze jest godne naśladowania? Co napisać w liście do Świętego Mikołaja?
  Dobrze, że Antoś ma Anioła Stróża, który mu pomoże znaleźć odpowiedzi na te ważne pytania.
  Tutaj, zaprzyjaźniony z bohaterem serii Antosiem, Anioł Stróż podpowiada chłopcu jak można przeżyć własne urodziny, co trzeba zrobić, żeby Święty Mikołaj go odwiedził, a także pokazuje, na co naprawdę warto w życiu zwracać uwagę.
 • Rozmowy z Aniołem Stróżem o poszukiwaniu prawdziwych rycerzy
  Antoś bardzo chce zostać prawdziwym rycerzem. Ma jednak w tym względzie wiele wątpliwości. Czy można teraz nosić zbroję? I jaką? Czy łatwo jest walczył i zwyciężać? Z kim tak naprawdę trzeba walczyć?
  Z pomocą przychodzi mu jego Anioł Stróż, który objaśnia chłopcu kodeks rycerski.
  Antoś jest nieco przestraszony, bo kodeks rycerski jest dla bardzo odważnych ludzi, jednak nie rezygnuje z zostania prawdziwym rycerzem.
 • Rozmowy z Aniołem Stróżem o tym jak to jest być starszym bratem
  Piąta książeczka o Antosiu opowiada o trudnej roli starszego brata. Jak chłopiec poradzi sobie z tym problemem? O tym trzeba przeczytać...
  Antoś chodzi już do przedszkola. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego mama urodzi wkrótce dziecko – siostrę albo brata. Taka wiadomość to dla wielu dzieci prawdziwa rewolucja. Antkowi też trudno odnaleźć się w tej sytuacji: z pomocą przybywa Anioł Stróż. Szczere rozmowy z gościem z nieba odbywają się tuż przed snem. Dzięki nim Antek przygotowuje się do nowej roli starszego brata.
 • Rozmowy z Aniołem Stróżem o tym jak to jest z samodzielnością
  Czy mały człowiek może być opiekunem dorosłych? Antoś w trudnej sytuacji udowodnił, że to potrafi. Szósta książeczka z serii "Rozmowy z Aniołem Stróżem" opowiada o bardzo odpowiedzialnej postawie chłopca.
  Antoś, rezolutny kilkulatek, został właśnie starszym braciszkiem Hani. To oznacza nowe zadania i... nowe pytania. Niektóre wątpliwości wyjaśnia mu jego Anioł Stróż. Tym razem, dzięki rozmowom z Aniołem, Antoś chętniej jedzie z pierwszą samodzielną wizytą do babci i dziadka. Chociaż nie ma przy nim rodziców, okazuje się dzielnym pomocnikiem dorosłych opiekunów.
Opowiadania dla przedszkolaków
Autor: Renata Piątkowska
Wydawnictwo: Bis

Cześć! Mam na imię Tomek i chodzę do przedszkola. W moim przedszkolu, w domu i na podwórku dzieje się tyle fajnych rzeczy, że postanowiłem Wam o nich opowiedzieć. Na przykład o czarnym lwie, który do mnie przychodzi w czasie leżakowania, o myszy Balbinie, o mieszkańcu jabłka, o Szarzydłach-Straszydłach, o rurowych smokach, i o wielu innych bardzo, bardzo ciekawych sprawach, które mogą się zdarzyć nawet w najzwyklejszy szary dzień. Opowiadania przedszkolaka Tomka o marzeniach wieku dziecięcego, a także o zwykłych troskach, takich jak leżakowanie czy sprzątanie.

Wiersze i Bajki
Autor: Małgorzata Strzałkowska
Wydawnictwo: Media Rodzina, Nasza Księgarnia i inne

Wiersze z kanapy
Sympatyczne wierszyki dla dzieci do czytania i słuchania. Przyjazne teksty wprowadzą dziecko w świat poezji, wzbogacą słownictwo, równocześnie ćwicząc zdolności lingwistyczne. Kolorowe ilustracje pobudzą wyobraźnię najmłodszych czytelników.

Stworki z norki
Książeczka kartonowa dla najmłodszych dzieci z serii edukacyjnej Bajeczki dla maluszka. Polecana do wspólnej zabawy z dzieckiem. Wesoła, rymowana opowiastka o małych stworkach z tyciej norki, które zapraszają maluszka na podwieczorek. Książeczka uczy liczyć do pięciu. Rytmiczny wierszyk znakomicie ćwiczy pamięć, a cieplutkie, namalowane na płótnie ilustracje chce się oglądać bez końca!

Wiersze do poduchy
Uroczy tomik niezwykle ciepłych i pełnych pogodnego humoru wierszyków do czytania na dobranoc. W rytmie kołysanek łagodnie przeniosą maluszka do zaczarowanej krainy wyobraźni, gdzie mieszkają różni mili przyjaciele, a wśród nich pewna Ciupineczka... Ułatwią zaśnięcie i sprowadzą bardzo kolorowe, słodkie sny. Książka ma mięciutką okładkę z gąbką i zaokrąglonymi rogami. Nie "ubodzie" więc małego oglądacza, nawet jeśli zaśnie z nią w łóżeczku...

Wierszyki łamiące języki
Wierszyki łamiące języki to kolejny tom pełen szalonych rymów, wymagających językowego mistrzostwa, by nie potykać się w trakcie czytania. Tym razem książeczka w dowcipny i wirtuozersko absurdalny sposób opisuje zwierzęta, tak duże i egzotyczne, jak i te ledwo widoczne i latające nam wokół nosa. Książka wzbogacona jest o charakterystyczne kolaże autorki, znane już z wcześniejszych tomików.

Gimnastyka dla języka
Reguły dla gaduły: dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka...
Kolejny tom wierszy dla dzieci uznanej i nagradzanej autorki. Z właściwą sobie łatwością rymowania, lekkością i dowcipem bawi się ona słowami i do zabawy wciąga czytelnika.
Książka została zilustrowana kolażami samej autorki (wyklejanymi we wtorki, a niektóre kartki także we czwartki) i wzbogacona o płytę CD, na której Piotr Fronczewski i Kevin Aiston w mistrzowski sposób interpretują wiersze z tomiku.

Kolory
Nowość w serii edukacyjnej "Bajeczki dla maluszka" autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Książeczka kartonowa polecana do wspólnej zabawy z dzieckiem. Wesoła rymowana historyjka o przygodach rezolutnego pędzla przyda się w nauce rozpoznawania i nazywania barw. Zabawa polega na "zbieraniu" kolorów z różnych przedmiotów w otoczeniu maluszka, nazywaniu ich i "układaniu" na palecie. Na koniec pędzel "maluje" wspaniałą tęczę. Dowcipne, namalowane na płótnie ilustracje wspaniale ćwiczą spostrzegawczość dziecka, a rytmiczny wierszyk rozwija pamięć i wzbogaca słownictwo.

Piłka
Książeczka kartonowa dla najmłodszych dzieci z serii edukacyjnej Bajeczki dla maluszka. Polecana do wspólnej zabawy z dzieckiem. Wesoła, rymowana opowiastka o niesfornej piłce, która hopsa po podwórku, a kurka za nią. Razem bawią się i psocą. Maluszek śledzi ich figle na obrazkach. Książeczka pomaga rozwijać orientację w przestrzeni. Rytmiczny wierszyk znakomicie ćwiczy pamięć, a cieplutkie, namalowane na płótnie ilustracje chce się oglądać bez końca!

I wiele innych...

Wiersze
Autor: Agnieszka Frączek
Wydawnictwo: Wilga, Bis

Agnieszka Joanna Frączek urodziła się i mieszka w Warszawie. Od 1993 r. wykłada językoznawstwo w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego - jest doktorem nauk humanistycznych, autorem licznych prac naukowych z dziedziny językoznawstwa. Jednak przede wszystkim jest mamą sześcioletniej dziś Isi.Kiedy Isia postawiła swój pierwszy samodzielny kroczek, jej mama natychmiast sięgnęła po pióro i napisała pierwszy wierszyk - w co sama nie mogła uwierzyć. I niemal natychmiast rozpruł się worek z pomysłami! Wiosną 2003 r. Agnieszka Frączek zadebiutowała zbiorem wierszyków dla dzieci pt. Co ja plotę? Od tamtej pory ukazało się już sto książek jej autorstwa! Nie porzuciła jednak pracy naukowej: jesienią 2004 r. ukazała się monografia Słowniki niemiecko-polskie i polsko-niemieckie wczoraj i dziś jej autorstwa, jest współautorką Wielkiego słownika wyrazów obcych oraz Słownika ochrony środowiska. Jest też redaktorem naukowym powstającego właśnie Wielkiego słownika niemiecko-polskiego i polsko-niemieckiego. Autorka podkreśla, że największą przyjemność sprawia jej właśnie pisanie dla dzieci - to jedyny rodzaj twórczości, który odmładza myśli i każe spojrzeć na świat przez kolorowe okulary.

Dranie w tranie, czyli wiersze trudne niesłychanie
Zbiór tekstów, których czytanie i nauka będzie okazją do zabaw językowych w obszarze głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych. Nagromadzenie słów z głoskami dźwięcznymi i bezdźwięcznymi, ustawienie ich w odpowiednie pary, a nawet celowe zaznaczenie w tekście, ma pomóc dziecku w prawidłowym osłuchaniu się z ich brzmieniem, w nabyciu umiejętności różnicowania ich (kształcenie słuchu fonematycznego), jak również w ćwiczeniu ich właściwej wymowy przez wielokrotne powtórzenia. Jeżeli dziecko ma problemy z wymową głosek dźwięcznych, ta książeczka pomoże mu wyćwiczyć wadliwą artykulację. Jeżeli nie – będzie okazją do poznania świata przez zabawę słowem.

Berek literek czyli psoty od A do Z
Alfabetyczne akrobacje to dziedzina, w której Agnieszka Frączek nie ma sobie równych. Żongluje słowami i znaczeniami lekko i finezyjnie a przede wszystkim zabawnie. Stwarza dla Czytelnika świat pełen niespodzianek:
gdzie byki byczą się w borówkach,
hiena Henia od niechcenia w Chełmie hełmy z pchłą wymienia,
jaszczurka ze szczurką siedzą pod chmurką,
a pan parasol bardzo płynnie z deszczu pryska wprost pod rynnę.

Rozbrykane litery pod dyktando Autorki tworzą szlak wprost do świata wyobraźni. Wędrówkę przez słówka od A do Z zaprojektowała Iwona Cała.

Dobre obyczaje, czyli z przyrodą za pan brat
Wspaniała książka z wierszami Agnieszki Frączek, z wykształcenia germanisty i leksykografa, z zamiłowania autorki utworów dla najmłodszych, która potrafi w niecodzienny sposób pisać o zwykłych sprawach: o środowisku, w którym żyjemy i zasadach, jakich należy przestrzegać na co dzień.
Znajdziemy tu dowcipne i bezpretensjonalne wiersze, odwołujące się do dziecięcych zabaw i rymowanek, które bawią zaskakującymi skojarzeniami, a jednocześnie uczą wrażliwości na potrzeby innych i życia w zgodzie z przyrodą.

Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci
Jeśli bocian nie przyleci... to niewielka książka, która mówi o sprawach wielkich i najważniejszych dla każdego człowieka. To poetycka opowieść o miłości, która czasem zjawia się niespodziewanie, a czasem trzeba jej długo i mozolnie szukać. O smutku, nadziei i wielkim szczęściu, kiedy wreszcie uda się spotkać dwojgu dorosłym i dziecku. Mam nadzieję, że ta książka napisana pięknym i zabawnym wierszem, z ilustracjami w klimacie Chagalla, będzie dla Czytelników inspiracją do ważnych i dobrych rozmów.

Muł mądrala i innych wierszy co niemiara
Co to jest nosówka? Niektórym to słowo od razu kojarzy się z chorobą psa, inni powiedzą, że to coś, co pewnie ma związek z nosem. I słusznie!
Nosówki to głoski, którym towarzyszy nosowy szum. I choć w języku polskim jest ich tylko sześć (ą, ę, m, mi, n, ń/ni), to niełatwo jest je prawidłowo i pięknie wymówić. Dlatego jest to książka dla dzielnych zuchów, którym niestraszne zmagania z mułem mądralą, dogiem Nogosławem i łysym blondynem.

Banialuki do zabawy i nauki
Kociokwik? Fiksum-dyrdum? Androny? Cóż to za zdumiewające wyrazy! A nienacek i opak? Przecież takich słów w ogóle nie ma! Jak więc można pisać o tym wiersze? A jednak można.
Banialuki jak na banialuki przystało - są książką psotną, rozbrykaną i nie całkiem poważną. Autorka wybrała do niej wyrazy dziwne, śmieszne albo po prostu nietypowe. Oprócz słów powszechnie znanych i stosowanych w książce znajdą się też te trochę mniej popularne i pewnie nie dla wszystkich zrozumiałe.
Przy zwariowanych Banialukach można więc, całkiem niechcący, sporo się nauczyć. Tym bardziej, że autorka do każdego wiersza dodaje krótki tekst prozą, objaśniający znaczenie tytułowego wyrazu. Oczywiście i tu nie udało jej się zachować całkowitej powagi!

Byk jak byk. Rzecz nie całkiem poważna o całkiem poważnych błędach językowych
Normalna rzecz, że poeci piszą o języku (w gruncie rzeczy cała poezja o nim jest), kiedy jednak filolog uprawia poezję, to rzecz dużo bardziej godna uwagi.
Agnieszka Frączek – germanistka, leksykograf, historyk leksykografii – wybrała twórczość dla dzieci. Jej wiersze są radosne, spontaniczne, na pozór bezładne, co czytelników może zmylić. Warto się poddać tej żywiołowej poezji, popłynąć z jej nurtem. Tym razem Autorka zabiera nas w podróż po kraju językowych pułapek, gdzie bez mapy (słownika) poruszać się strach. Z Agnieszką Frączek poczujemy się tam bezpieczniej.

Ja już potrafię. O sukcesie na sedesie Każdy rodzic wie, ile cierpliwości wymaga nauczenie dziecka, jak korzystać z ubikacji. Ta książeczka może to bardzo ułatwić. Jej mały bohater przez cały tydzień dzielnie stawia czoło nowemu wyzwaniu, aby w końcu samodzielnie skorzystać z ubikacji. Humorystyczną, zabawnie ilustrowana opowieść uatrakcyjnia pomysłowo umieszczony w książce model ubikacji, dzięki specjalnie wykrojonemu kształtowi widoczny na każdej stronie. Można własnoręcznie nacisnąć spłuczkę, a nawet usłyszeć dźwięk spuszczanej wody. Z taką książeczką ta ważna lekcja samodzielności okaże się bardzo wesoła.

Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie
Znakomita książka z dowcipnymi i bezpretensjonalnymi wierszami odwołującymi się do dziecięcych zabaw i rymowanek, które bawią zaskakującymi skojarzeniami, a jednocześnie uczą wrażliwości na potrzeby innych ludzi oraz pokazują zasady dobrego wychowania.

Trzeszczyki, czyli trzeszczące wierszyki
Trzeszczyki to takie teksty, których głośne czytanie może się skończyć złamaniem, zwichnięciem, a w najlepszym razie zasupłaniem języka. Czytanie po cichu grozi wybuchem absurdalnej wesołości, czkawką, a nawet pęknięciem ze śmiechu. Zaglądanie w głąb tej książki jest więc ryzykowne niczym skok na bungee!

Wesołe bajki
To zbiór wierszowanych legend polskich opowiedzianych na nowo przez poetkę Agnieszką Frączek w sposób zabawny, a nieraz zaskakujący. Poznaj na nowo Smoka Wawelskiego, Bazyliszka, Szewczyka Dratewkę, Syrenkę Warszawską i innych wesołych mieszkańców krainy wyobraźni.

Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom
Frazeologizm? To brzmi groźnie! A idiom? Brzmi może trochę lepiej, ale za to dzieciom zwykle kojarzy się opacznie... W tej książce aż roi się od nich! Ale głowa do góry – nie taki diabeł straszny, jak go malują. Założę się, że wszystkie frazeologizmy przedstawione w wierszach kiedyś już słyszeliście, większość z pewnością doskonale rozumiecie, niektórych może nawet sami używacie.
Szybko więc wpadniecie na to, że – rymując – trochę się z wami przekomarzam. Właściwie nieustannie odwracam koty ogonem, czyli przeinaczam znaczenie związków frazeologicznych. Popełniam błąd za błędem, tłumacząc frazeologizmy dosłownie, czyli... na opak. To doskonała zabawa, spróbujcie! Może i wy połkniecie frazeologicznego bakcyla?

I wiele innych...

Autor: Krzysztof

Strona główna