Ulubione ozdoby

Powszechnie uważa się, że cechy najbardziej cenione przez kobiety, to: piękno i dobroć. Współczesna pani, żyjąca w wyemancypowanym świecie, równie wysoko ceni sobie mądrość, inteligencję i (w przypadku osób przedsiębiorczych) silną wolę, umożliwiającą konsekwentną realizację zamierzonych celów. W opozycji do silnej woli stoją zachowania zdeterminowane przez chwilowe pragnienia i uczucia. Wszyscy znają powiedzenie "kobieta zmienną jest". Zmienność charakteryzuje większość reprezentantek płci pięknej. W związku z tym wiele z nas musi sobie radzić z porywczym charakterem, ujawniającym się w monotonii i trudach dnia codziennego. Pocieszające jest stwierdzenie jednego ze współczesnych pisarzy: "kobiety, jeśli tylko chcą, mogą być mocniejsze od mężczyzn."* Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z osobą będącą wulkanem emocji, czy opanowaną, istotą kobiecości jest piękno wewnętrzne, które w jakimś stopniu ujawnia się na zewnątrz. O tym zewnętrznym pięknie tutaj chcemy napisać, a dokładnie o środkach, za pomocą których można je komunikować.

Jest coś, co wyróżnia kobietę w zestawieniu z mężczyzną: delikatniejsze ruchy, bardziej zaokrąglone kształty, bardziej delikatna budowa kości, delikatniejsze ręce itp. Nie da się ukryć, że natura wyposażyła nas - kobiety w wyjątkowość płci pięknej, czyli kobiecość, która odróżnia nas od mężczyzn i jest naszym atutem w zestawieniu z "płcią brzydką". Nie ma sensu wyrzekać się go nawet za cenę równouprawnienia. Dużo lepiej jest dziękować Bogu za dar kobiecości, doceniać go i w inteligentny sposób podkreślać, traktując jako talent, będący zobowiązaniem do pomnażania. Niezależnie od wieku i kondycji zdrowotnej, każda z nas może na różne sposoby podkreślać to "coś" wyjątkowego, za pomocą dobrze dobranego stroju, dodatków i dobrze rozumianej elegancji.

"Dodatki nadają indywidualny styl, kreują wizerunek". Mówi się, że lepiej ograniczyć ich liczbę na korzyść jakości. Ich zadaniem jest przyciąganie uwagi, dlatego warto pokusić się o ich staranny dobór. Trzeba uważać, żeby niechcący nie zepsuć wszystkiego przez nadmiar lub niedopasowanie poszczególnych części. Krótko mówiąc: ich celem jest stworzenie harmonijnej całości. Gustownym dodatkiem może być szal, apaszka, jak również: kolczyki, korale, wisiorki, bransolety, paski, aplikacje na bluzkach, a także buty, które często pokazują, czy dana osoba autentycznie dba o siebie. Nie musimy wydawać majątku, kupując coraz to nowe ubrania na każdy dzień. Żadna kobieta nie chce być zawsze taka sama, ale żeby zmienić image wystarczy zręcznie żonglować kolorami i dodatkami. W ten sposób zawsze można wyglądać świeżo i wyjątkowo.

Szal lub apaszka są świetnym uzupełnieniem stroju. Umożliwiają kolorystyczne ożywienie, a także dopasowanie ubrania do typu urody. Na temat typów urody jest wiele publikacji. Odsyłam do innego artykułu na tych stronach na temat doboru kolorów do typu urody. Przykładowo: niektóre kobiety niekorzystnie wyglądają w czerni. Jako, że jest to kolor niezwykle elegancki i stosowny do wielu okazji, trudno z niego zrezygnować. Nie trzeba koniecznie tego robić. Można ubrać czarną sukienkę czy bluzkę pod warunkiem, że ożywimy je za pomocą np. zielonej apaszki lub szala. Niewątpliwą zaletą szala jest możliwość wiązania na tysiąc sposobów. Jest to stosunkowo niedroga część garderoby (można więc mieć dużo szali w różnych kolorach, odcieniach i z różnych materiałów), a z jej pomocą łatwo efektownie odświeżyć swój image.

Akcesoria to szerokie pojęcie, obejmujące wszystkie drobiazgi od biżuterii po wszystkie inne elementy ożywiające ubranie, również te trwale z nim związane. Dobierając drobne dodatki musimy pamiętać o tym, że również ich nie może być za dużo. W sumie nie więcej niż dziesięć, maksymalnie dwanaście. Tak więc dobierając kolczyki, wisiorki, korale, bransolety, zegarek, czy apaszkę, musimy wziąć pod uwagę dodatkowe rzeczy takie jak aplikacje na bluzce, ozdobne guziki, pasek, a nawet sprzączki na butach.

Dodatkiem, który zwraca szczególną uwagę wprawnego odbiorcy są buty. Powinny być dobrze dobrane. Przede wszystkim dopasowane do ubrania pod względem stylu i koloru. To nie wszystko. Buty muszą być wyczyszczone i zadbane. Nie ma mowy o zniszczonych podeszwach. Niektóre kobiety mają bzika na punkcie butów, stawiając sobie za cel posiadanie jak najliczniejszej kolekcji, nie pozbawionej ekscentrycznych i drogich fasonów. Kolekcjonowanie butów można zaliczyć raczej na poczet hobby. Wymóg elegancji nie zobowiązuje do wydawania majątku na tę część stroju, nakazuje jednak jakość i staranność w doborze obuwia. Na pewno warto mieć kilka par w idealnym stanie na różne okazje. Im bardziej ograniczony portfel, tym bardziej staranny i przemyślany powinien być wybór podczas zakupów w sklepie obuwniczym. Warto wcześniej przejrzeć szafę aby przypomnieć sobie kolory i fasony posiadanych zestawów ubrań na różne okazje. Dobrze jest pogrupować je, np. według stylów i kolorów, aby w miarę możliwości dobrać do nich kilka uniwersalnych par butów. Im częściej używany będzie but, tym bardziej liczy się trwałość, jakość oraz możliwość czyszczenia i konserwacji.

Nie ma elegancji bez schludności. Trzeba bezwzględnie pamiętać o higienie i ogólnym uporządkowaniu, którego wyrazem jest choćby prasowanie, przyszywanie oberwanych guzików oraz unikanie innych negatywnych akcentów, które zawsze wywołują złe wrażenie. Należą do nich: niedoprane plamy, zwisające podwinięcia, dziurawe rajstopy, źle rozprasowane kołnierzyki lub fałdy, prześwitująca spod bluzki bielizna. Niesmak na eleganckim przyjęciu lub oficjalnym spotkaniu może wywołać również niewydepilowana skóra nóg. Równie ważny jest dobry wygląd cery, włosów, rąk i paznokci. "Dobrze dobrana fryzura w wielu wypadkach czyni cuda, warto jest więc czasem udać się do dobrego stylisty".

Na podstawie: Wrocławskiej edycji Konferencji "Moda i ja" oraz polskiego wydania publikacji pt. "Co mam na siebie włożyć" Eva Maria Trujillo-Reschreiter

*"To Chrystus przechodzi" Josemaria Escriva de Balaguer

Autor: Renata

Strona główna