Nauka pływania

Pobyt na basenie zachęca dziecko do pływania i oswajania się z wodą
Pobyt na basenie zachęca dziecko do pływania i oswajania się z wodą
Pobyt na basenie zachęca dziecko do pływania i oswajania się z wodą
Duna z medalami

Okres sensytywny - najlepszy czas na naukę:

pływanie: 0 - 3 lat,

Etapy nauki - niemowlaki

Najłatwiej nauczyć pływać niemowlaki w pierwszym półroczu życia. U niemowląt średnio do 6-8 miesiąca życia utrzymuje się odruch z życia płodowego polegający na tym, że dzieci nie boją się wody i nie otwierają ust, kiedy zanurzają się.

Dziecko można jednak zanurzać dopiero po wielu przygotowujących do tego ćwiczeniach! Nieprawdą jest dość często spotykany pogląd, że takie maleństwo umie pływać. Łatwo może opanować tę trudną sztukę, ale musi najpierw oswoić się z basenem, a szczególnie z jego specyficzną akustyką.

Dopiero około drugiego albo nawet trzeciego roku życia maluch będzie w stanie nauczyć się koordynacji ruchów i poznać różne techniki poruszania się w wodzie. Do tego czasu będzie w różny sposób oswajał się z wodą. Do nauki pływania zatem potrzeba sporo czasu i wielu różnych ćwiczeń. Jednak im wcześniej Twój maluszek zacznie, tym szybciej i łatwiej nauczy się pływać!

Pierwsze zajęcia na basenie to adaptacja. Najlepiej będzie, jeżeli małe dziecko rozpocznie naukę z tatą lub mamą – to daje mu poczucie bezpieczeństwa. Wspólne wizyty, rodziców z dzieckiem, na basenie to świetna okazja do pogłębienia więzi oraz poznawania się lepiej. Towarzysząc maluchowi wspierasz go w trudnych chwilach i masz okazję cieszyć się z jego sukcesów. Szczególnie cieszy widok, kiedy dziecko nabiera odwagi, uczy się pokonywania trudności i przełamywania lęku. Maluszek staje się coraz bardziej pewne siebie i swoich umiejętności, nabiera też zaufania do innych ludzi (np. instruktora), otwiera się na nowe wyzwania.

Na basenie z niemowlakiem obowiązuje zasada „nic na siłę”. W wodzie dziecko musi się przede wszystkim dobrze bawić. Dzięki temu polubi pływanie. Podczas łapania kolorowych kółeczek, kaczuszek i żabek oraz sięgania po te zabawki, maluszek jakby mimochodem uczy się podstawowych umiejętności: trzymania główki nad powierzchnią, odpowiednich ruchów nóżkami, pluskania rączkami, utrzymywania w wodzie na grzbiecie, piersiach i w pozycji pionowej.

W tym wieku dziecko może już zanurzać uszka. Potem należy osuszyć je ręcznikiem.

Etapy nauki - dziecko poniżej 2 roku

Najpierw przez zabawę dziecko oswaja się z wodą. Rodzic trzymając dziecko pomaga mu oswajać się z wodą. Następnie wykonuje się różne ćwiczenia:

 1. rodzic trzyma dziecko z tyłu za tułów i przechyla dziecko raz w lewo, raz w prawo, tak, jakby maluch pływał na brzuchu,
 2. rodzic trzyma dziecko przodem do siebie na odległość wyciągniętych rąk,
 3. polewanie dziecku głowy wodą z konewki,
 4. podawanie różnych zabawek, tak, żeby dziecko nie koncentrowało się tylko na wodzie,
Etapy nauki - dziecko powyżej 2 roku
 1. Najpierw przez zabawę dziecko oswaja się z wodą. Jeżeli dziecko ma naramienniki dobrze, jeżeli nogami nie dotyka dna. Jest zmuszone do pływania pieskiem.
 2. Potem przyzwyczaja się do wody i czasami potrafi zanurzyć głowę w wodzie. Pomocne tu będzie zachęcenie dziecka do skoków do wody.
 3. Równocześnie można zachęcać dziecko do pływania na plecach - leżąc i machając nogami. Należy pilnować, żeby dziecko nie było zgięte w pasie i żeby biodra były wysoko.
 4. Warto zachęcić dziecko do pływania strzałką - leży płasko na brzuchu, twarz ma zanurzoną i macha nogami. Ręce ma wyciągnięte przed siebie - może nimi trzymać deskę do pływania.
Zakupy

Podstawowe zakupy na basen to:

 1. strój na basen,
 2. klapki,
 3. pieluszki kąpielowe dla dzieci nie korzystających jeszcze z nocnika,
 4. naramienniki dla dzieci do lat 6,
 5. czepek - jeżeli jest wymagany na basenie, chroni włosy przed chlorowaną wodą,
 6. okulary (nasze dzieci nie chciały ich nosić) - chronią oczy przed chlorowaną wodą,

Nauka pływania dla dzieci i niemowląt

Warto zastanowić się nad uczestnictwem w kursie nauki pływania dla niemowląt. Jest to wydatek kilkuset złotowy za kilkanaście półgodzinnych zajęć na basenie. Wszystko jednak odbywa się bardzo profesjonalnie, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Uwagi dodatkowe

Nie ma co oczekiwać, że dziecko dwuletnie lub starsze szybko nauczy się pływać. M.in. po tym można poznać, że ktoś jest pierwszy raz z maluchem na basenie, że od razu chce nauczyć dziecko pływać.

Pływanie to najlepszy sposób na korekcję wad postawy. Oczywiście pod warunkiem faktycznego pływania, a nie tylko zabaw w wodzie. Wskazane jest przede wszystkim pływanie na plecach.

Dzieci powinny dobrze wysuszyć włosy, zwłaszcza w okresie zimowym. Po zajęciach na basenie dzieci są bardzo głodne. Warto wziąć dla nich coś do jedzenia. Podczas pierwszych wizyt również bardzo męczą się i zwykle zasypiają w samochodzie podczas powrotu do domu.

Odradzamy zabierania na basen innych rzeczy dmuchanych typu koła ratunkowe, duże zwierzęta, pontony itp. Bawiąc się nimi dzieci częściej zachłystują się i niewiele się uczą. Natomiast pomocne mogą być małe, pływające zabawki, lub takie, które trzeba będzie podnosić z dna basenu.

Do nauki pływania odradzamy aquaparki, ponieważ tam dziecko raczej bawi się w wodzie niż pływa.

Autor: Krzysztof

Strona główna