Nauka jazdy na łyżwach

Duna na łyżwach

Okres sensytywny - najlepszy czas na naukę jazdy:

łyżwy: 4 - 6 lat,

Etapy nauki

  1. Najpierw dziecko przyzwyczaja się do jazdy na łyżwach, trzymając rodzica za rękę lub chodząc przy barierce. W początkowym etapie bardzo trudno jest utrzymać równowagę.
  2. Kiedy maluch trochę opanuje sztukę utrzymywania równowagi oraz oswoi się nieco z łyżwami i lodem, kolejnym etapem nauki jest ciągnięcie go za rękę przez rodzica.
  3. Następnie można zachęcić malucha do samodzielnej "jazdy". Dobrze jest go asekurować.
  4. Dziecko jeżdżąc samodzielnie zaczyna opanowywać sztukę jazdy. Potem ono musi jeździć, jeździć, jeździć...
Zakupy

Dobrze jest dziecku kask, w ramach przyzwyczajania malucha do bezpiecznej jazdy. Jest on bardzo wskazany podczas nauki. Dobrze spisują się również nakolanniki, ponieważ dziecko często będzie przewracać się na kolana. Bardzo przydatne są również rękawiczki.

Małemu dziecku (w wieku ok. 3 lat) można kupić łyżwy saneczkowe, które ułatwiają naukę. Ok. 4 roku życia w zasadzie powinno się kupić "zwykłe" łyżwy. Do nauki jazdy wystarczą tańsze łyżwy.

Uwagi dodatkowe

UWAGA!!! Podczas nauki jazdy dziecko może niebezpiecznie przewrócić się do tyłu i uderzyć głową o lód!!! Dlatego najlepiej, gdy będzie przechylony do przodu. Jeżeli pochyli się za bardzo do przodu i straci równowagę - przewróci się i siłę upadku zamortyzuje rękoma. Jeżeli za bardzo przechyli się do tyłu i straci równowagę - przewróci się na plecy i bardzo niebezpiecznie głową uderzy o podłoże. Nie ma bowiem szans na zamortyzowanie siły upadku.

W niektórych miastach w zimie dostępne są darmowe lodowiska np. przy niektórych centrach handlowych lub zamarzniętych płytkich (!!!) oczkach wodnych.

Kategorycznie należy unikać jazdy po zamarzniętych rzekach i jeziorach, chyba, że ma się pewność, że tafla lodu ma odpowiednią grubość (np. przez 2 tygodnie utrzymywał się mróz poniżej -20 st. C).

Nie poleca się robienia lodowiska na podwórku, ponieważ wtedy nie wiadomo, kto jest za nie odpowiedzialny, oraz za dzieci tam się znajdujące.

Pierwsze dziecko uczy się wolniej niż kolejne, ponieważ nie ma ono bezpośredniego przykładu. Pomocą natomiast może być kolega, który już opanował umiejętność jazdy na łyżwach.

I na koniec coś, co w zasadzie jest oczywiste: żeby dziecko nauczyło się jeździć na łyżwach musi... jeździć. Nie wystarczy, że rodzice wiedzą jak maluch ma opanować jazdę na łyżwach. Nie wystarczy zakup najwspanialszych i najlepszych łyżew. Dziecko musi mieć czas i okazję na nich jeździć - im więcej, tym lepiej.

Oczywiście bardzo motywowująca do nauki jest jazda z którymś z rodziców.

Nasze doświadczenia pokazują, że dobrze jest dziecku obiecać jakąś nagrodę, którą otrzyma, jeżeli nauczy się jeździć na łyżwach.

Autor: Krzysztof

Strona główna