Nauka jazdy na rolkach

Duna na rolkach
Okres sensytywny - najlepszy czas na naukę jazdy:

rolki: 4 - 6 lat,

Etapy nauki

  1. Najpierw dziecko przyzwyczaja się do jazdy na rolkach, trzymając rodzica za rękę. W początkowym etapie bardzo trudno jest utrzymać równowagę.
  2. Kiedy maluch opanuje utrzymywanie równowagi, można zachęcić go do samodzielnej "jazdy". Do takiej nauki najlepsza jest nierówna, chropowata powierzchnia. Można również zachęcić dziecko do przejścia się w rolkach po trawie. Dobrze jest asekurować malucha.
  3. Dziecko jeżdżąc samodzielnie zaczyna opanowywać sztukę jazdy. Potem musi ono jeździć, jeździć, jeździć...
Zakupy

Dobrze jest kupić kask, w ramach przyzwyczajania do bezpiecznej jazdy. Jest on bardzo wskazany podczas nauki. Dobrze spisują się również nakolanniki, ponieważ dziecko często będzie przewracać się na kolana.

Do nauki jazdy można kupić najtańsze rolki z supermarketu. Są one wystarczające.
Oczywiście droższe rolki mają pewne plusy np.

  1. regulowany rozmiar - jest to wskazane, ponieważ stopa dziecka szybko rośnie,
  2. bardziej przewiewny but - noga mniej się w nim poci,
  3. pewniejsze zapięcie - lepsze są sznurowane niż zapinane na klamry,
  4. większe koła - dzięki nim można łatwiej pokonywać większe nierówności,
Uwagi dodatkowe

UWAGA!!! Podczas nauki jazdy dziecko może niebezpiecznie przewrócić się do tyłu i uderzyć głową o ziemię!!! Dlatego podczas jazdy musi być przechylone do przodu. Jeżeli pochyli się za bardzo do przodu i straci równowagę - przewróci się i siłę upadku zamortyzuje rękoma. Jeżeli za bardzo przechyli się do tyłu i straci równowagę - przewróci się na plecy i bardzo niebezpiecznie głową uderzy o ziemię. Nie ma bowiem szans na zamortyzowanie siły upadku.
Obydwie rolki lub tylko prawa, zazwyczaj posiadają z tyłu hamulec, który częściowo zabezpiecza przed utratą rónowagi i przewróceniem się do tyłu.

Pierwsze dziecko uczy się wolniej niż kolejne, ponieważ nie ma ono bezpośredniego przykładu. Pomocą natomiast może być kolega, który już opanował umiejętność jazdy na rolkach.

I na koniec coś, co w zasadzie jest oczywiste: żeby dziecko nauczyło się jeździć na rolkach musi... jeździć. Nie wystarczy, że rodzice wiedzą jak maluch ma opanować jazdę na rolkach. Nie wystarczy zakup najwspanialszych i najlepszych rolek. Dziecko musi mieć czas i okazję na nich jeździć - im więcej, tym lepiej.

Oczywiście dziecko jest bardzo zmotywowane do nauki, kiedy na rolkach może pojeździć z którymś z rodziców.

Nasze doświadczenia pokazują, że dobrze jest dziecku obiecać jakąś nagrodę, którą otrzyma, jeżeli nauczy się jeździć na rolkach.

Autor: Krzysztof

Strona główna