Nauka jazdy na rowerze

Rowerek zabawka, na tym dziecko nie nauczy się się jeździć
Rowerek powyżej to zabawka. Zasadniczo dziecko na nim niczego się nie nauczy. Jest dobry do przewożenia dziecka w wieku 1,5 - 2,5 lat, które nie za bardzo chce już siedzieć w spacerówce.

Rowerek biegowy
Powyżej rowerek biegowy. Jest to świetne rozwiązanie dla dzieci w wieku 2-4 lata. Dziecko siedzi na siodełku i odpycha się nogami. Za jego pomocą dziecko uczy się utrzymywać równowagę. Niewątpliwym minusem takiego rowerka jest to, że dziecko przezwyczaja się do takiej jazdy - odpychania się nogami. Doświadczenia niektórych rodziców pokazują, że trudno dziecku jest przesiąść się na rower z pedałami, ponieważ pedałowanie wymaga od dziecka większego wysiłku, niż tylko odpychanie nogami.

Czterolatka na czterech kókach - 12 cali
Siedmiolatka na dwóch kółkach - 14 cali
Duna na rowerze
Okresy sensytywne - najlepszy czas na naukę jazdy:
  1. rower trzykołowy: 1 - 3 lat,
  2. rower z bocznymi kołami: ok. 3,5 - 5 lat,
  3. rower dwukołowy: 4 - 6 lat,
Etapy nauki
  1. Na początku dziecko przyzwyczaja się do jazdy na rowerze z bocznymi kołami.
  2. Kiedy maluch opanuje taką jazdę i dość pewnie pedałuje, podnosi się boczne kółka w taki sposób, żeby rower był mniej stabilny.
  3. Następnie, gdy dziecko pewnie na nim jeździ, boczne koła definitywnie odkręca się i wtyka się kij. Dobrze jest ustawić siedzenie na niskim poziomie, tak, żeby dziecko siedząc na nim, sięgało nogami do ziemi.
  4. Rodzic biega za dzieckiem utrzymując, za pomocą kija, rower w prawidłowej pozycji.
  5. Maluch opanowuje jazdę na dwóch kółkach, ale ma problem z ruszeniem, dlatego każdorazowo, kiedy rusza, prosi rodzica o popchnięcie go.
Dziewczynka

Jeżeli dziecko chce, to nauczy się jeździć w wieku ok. 5 lat.
W przypadku, kiedy to jednak rodzice bardziej chcą, niż dziecko, umiejętność tę przyswoi ok. 6,5 roku

Chłopiec

Chłopcy szybciej uczą się jeździć na rowerze niż dziewczynki. Jeżeli chłopiec jest dostatecznie zdeterminowany to będąc w wieku ok. 4-5 lat potrafi nauczyć się jeździć na rowerze w ciągu jednego dnia.

Zakupy

Małemu dziecku 1,5 - 3 lata można kupić rowerek - zabawkę. Można potraktować to, jako oswajanie malucha z rowerem. Dziecko nie uczy się na nim jeździć, utrzymywać równowagi, ani nawet pedałować. Taki pojazd zastępuje wózek, w którym dziecko 1,5 - 2,5 lata nie bardzo chce już siedzieć.

Starszemu maluchowi dobrze jest kupić odpowiedni rower. Warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak:
- metalowe obręcze kół ze szprychami (nie warto kupować roweru z plastikowymi kołami),
- wielkość kół dostosowaną do wieku dziecka.

Dobrze jest dziecku kupić kask, w ramach przyzwyczajania go do bezpiecznej jazdy.

Raczej odradzam zakup roweru przez Internet. Lepiej pójść do sklepu i sprawdzić jakość wykonania nawet, jeżeli jest to większy wydatek.

Wielkość kół roweru, a wiek dziecka

rozmiar koła w calach wiek dziecka
12" 2 - 4(5) lat
14" 3 - 5(6) lat
16" 4 - 6(7) lat
20" 6 - 8 lat

Uwagi dodatkowe

Im większe koła, tym mają one mniejsze opory toczenia i można za ich pomocą pokonywać większe nierówności terenu. Rowery z kołami 12" są bardziej zwrotne niż z 14". Mniejsze koła są lepsze do nauki, maluchy szybciej uczą się jeździć. Rower jednak jest bardziej wywrotny – mniej stabilnie prowadzi się podczas szybszej jazdy. Dlatego, kiedy tylko dziecko opanuje jazdę na dwóch kółkach (również ruszanie, bez konieczności popychania go), powinno się zmienić mu rower na większy, taki z kołami min. 14".

Zazwyczaj to ojciec uczy jeździć na rowerze. Pierwsze dziecko uczy się wolniej niż kolejne, ponieważ nie ma ono bezpośredniego przykładu. Pomocą natomiast może być kolega, który już opanował umiejętność jazdy na rowerze.

I na koniec coś, co w zasadzie jest oczywiste: żeby dziecko nauczyło się jeździć na rowerze musi... jeździć. Nie wystarczy, że rodzice wiedzą, jak maluch ma opanować jazdę na rowerze. Nie wystarczy zakup najwspanialszego i najlepszego roweru. Dziecko musi mieć czas i okazję na nim jeździć - im więcej, tym lepiej. Aby opanować naukę jazdy na rowerze po prostu potrzeba czasu. Czasami obserwuje się taką sytuacje, że dziecko na podwórku chce jeździć na rowerze, a rodzicowi po prostu się nie chce za nim chodzić. Taka postawa niewątpliwie utrudnia naukę jazdy.

Nasze doświadczenia pokazują, że dobrze jest obiecać jakąś nagrodę, którą maluch otrzyma, jeżeli nauczy się jeździć na rowerze.

Autor: Krzysztof

Strona główna