Wyjazdy z dziećmi

Weekend, sama niedziela czy jakikolwiek inny czas wolny są doskonałą okazją do budowania relacji rodzinnych. Rodzice i dzieci poznają się nawzajem przez wspólną pracę i odpoczynek.

Konstruktywnie wykorzystany wypoczynek daje możliwość wychowania i edukacji. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym są bardzo chłonne wiedzy. Uwielbiają poznawać otaczającą rzeczywistość przez obrazy (książki, obrazki, fotografie, przewodniki), zabawę jak również: bezpośrednie doświadczenie. Doświadczanie w praktyce zjawisk i przedmiotów świata przyrody jest potwierdzeniem wiedzy zdobytej z opowiadań dorosłych i czytanych książeczek, książek i innych źródeł. W niektórych przypadkach bywa odwrotnie: to rzeczywistość wyprzedza poznawanie jej w teorii. Wtedy książki, podręczniki i inne źródła stają się fascynującą lekcją powtórki i przywoływaniem wspomnień z wycieczek, wypraw, które dla małego dziecka są pasjonującą przygodą.

Niewiele potrzeba, aby zorganizować dzieciom ciekawą wycieczkę. Wystarczy pomysł, entuzjazm, dobre przygotowanie i środki do jego realizacji.

Oto kilka pomysłów:

Po udanym wyjeździe jest co wspominać. Warto mieć zdjęcia z wyjazdu i drobne pamiątki, typu bilety, pieczątki, plakietki itd. Dzieci lubią kolekcjonować takie trofea. Są one potwierdzeniem dla relacji, które bardzo chętnie zdadzą dziadkom, kolegom sąsiadom, pani nauczycielce i innym zaprzyjaźnionym osobom.

Rodzice mogą zakładać "dokumentację" elektroniczną wypraw (w postaci katalogów ze zdjęciami). Ciekawą praktyką jest tworzenie albumów lub kroniki rodzinnej. W kronice może znaleźć się coś więcej niż tylko zdjęcia i opisy, ale też rysunki, naklejki, pocztówki, bilety, liście, kawałki traw. Pomysłów dokumentujących wspólny wyjazd jest bardzo wiele. Wystarczy tylko zaprząc w to wyobraźnię już na etapie planowania podróży. I oczywiście zaangażować dzieci.

Niech każdy wyjazd będzie wspólnie tworzonym projektem od początku aż do końca. Dzieci są bardzo twórcze i dlatego warto im dać pole do popisu, tworząc kronikę z ich pomocą. Angażując je w tego typu zadania pozwalamy uczestniczyć w tworzeniu swoistej niepowtarzalnej kultury rodzinnej, budujemy więzi z nimi, tworzymy wysokie poczucie własnej wartości i solidarność całej rodziny.

Autor: Renata

Strona główna